• Zaloguj się
 • Zarejestruj
 • Połącz z Facebook
 • Film cały czas był w fazie preprodukcji od 1986 roku. W 1992, reżyserem Doktora Strange'a miał być sam Wes Craven. W 2001 roku funkcję tę miał pełnić wraz z napisaniem scenariusza David S. Goyer, a w 2008 roku mówiło się o Guillermo del Toro na stołku reżyserskim. W 2014 pod uwagę oprócz Derricksona byli brani Mark Andrews, Jonathan Levine, Nikolaj Arcel oraz Dean Israelite.
 • Benedict Cumberbatch był pierwszą osobą mającą wcielić się w głównego bohatera, ale początkowo musiał odmówić ze względu na występy w szekspirowskim Hamlecie na deskach teatru. Jego zobowiązania kolidowały z proponowanym terminem rozpoczęcia zdjęć, ale kiedy premierę filmu przesunięto z lipca na listopad 2016, przyjął ofertę studia. Do roli Stephena Strange'a w drugiej kolejności był brany Joaquin Phoenix, ale zrezygnował po miesiącach rozważań przez niechęć do występowania w kolejnych filmach z uniwersum, które studio zawarło w umowie jako warunek.
 • Nie jest to pierwsza aktorska adaptacja komiksu o przygodach Doktora. Pierwszą był serial z 1978 roku, który po pilotażowym odcinku został zdjęty z anteny.

 • Mimo, że Doktora Strange'a  widzimy po raz pierwszy w jego solowym filmie, to jego pojawienie się było zapowiadane w poprzednich filmach MCU. W Thorze można zobaczyć Oko Agamoto wśród skarbów w komnacie Odyna. W jego kontynuacji, na tablicy Selviga widzimy rozrysowane Rozdroża (Crossroads), czyli rzeczywistość innego wymiaru, pełniąca ważną role w komiksach z Doktorem. W drugiej części Kapitana Ameryki, Zimowym Żołnierzu, Jasper Sitwell wspomina nazwisko Strange'a jako jedno jeden z inwigilowanych przez HYDRE celów o wysokim zagrożeniu. 
 • Reżyser widowiska, Scott Derrickson jest wielkim fanem Doktora i wydał własne pieniądze na stworzenie koncepcyjnego materiału video, które pokazał włodarzom Marvel Studios.Jak widać, jego wysiłki nie poszły na marne.
 • Aby gestykulacja Doktora podczas rzucania zaklęć wyglądała płynnie i sprawnie, Benedict Cumberbatch otrzymał lekcje finger-tuttingu od tancerza o ksywce Jayfunk.

Doctor StrangeFot. mat. prasowe

 • W czasie zdjęć, Benedict Cumberbatch udał się do sklepu z komiksami w stroju Doktora Strange'a, żeby zakupić aktualny tom związany z przygodami tegoż bohatera.
 • W komiksach, Stephen Strange ma młodszą siostrę o imieniu Donna, która umarła, kiedy był młody, co zmotywowało go do zostania lekarzem. W filmie miała zagrać ją Lulu Wilson i nawet nakręcono z nią kilka scen ale musiałby być one usunięte z kinowej wersji produkcji ze względu na jej długość.
 • Dzieci Tildy Swinton uczestniczyły w pracach na planie. Córka pomagała przy kostiumach, a syn przy projektowaniu planet.
 • W pracach nad filmem brał udział astrofizyk Adam Frank, który udzielał rad na temat portretowania ludzkich zmian w czasie i przestrzeni. Pomagał również twórcom w tworzeniu multiwersum.

Doctor StrangeFot. mat. prasowe

 • W komiksach Starożytny jest starym człowiekiem, jednak filmie jest grany przez Tildę Swinton. Decyzję jej obsadzenia podjął sam reżyser, według którego Starożytny to nie osoba, a raczej tytuł. Chciał również uniknąć ryzyka ukazywania negatywnych stereotypów na tle rasowym, jak na przykład wygląd postaci, który w komiksach jest oparty na wyglądzie tybetańskich mnichów. Do roli Starożytnego byli również brani pod uwagę Morgan Freeman, Ken Watanabe oraz Bill Nighy.
 • Według Kevina Feige'a, prezesa Marvel Studios, koncepcja magii w marvelowskim uniwersum jest inspirowana filmem Matrix oraz dziełami Stanleya Kubricka i Hayao Miyazakiego.
 • Projektując Oko Agamoto, twórca postaci Doktora, Steve Ditko czerpał inspiracje z wyglądu buddyjskiego Wszystkowidzącego Oka, który chroni jego posiadacza przed złem.

Doctor StrangeFot. mat. prasowe

 • Benedict Cumberbatch sam zasugerował wcielenie się w Dormammu. Pomysł grania przez Cumberbatcha protagonisty i antagonisty filmu bardzo spodobał się reżyserowi, gdyż kto mógłby prowadzić lepszą konwersację z Benedictem niż on sam?
 • Według reżysera Strażników Galaktyki, Jamesa Gunna, cameo Stana Lee, które widzimy w filmie jest jednym z czterech, które nakręcono jednego dnia. Gunn podobno wyreżyserował aż 3: do Doktora Strange'a, drugiej części Strażników i tytułu, którego nie chciał zdradzić.
 • Stan Lee ujawnia się nam jako mężczyzna czytający Drzwi Percepcji Aldousa Huxleya. Książka przedstawia relację jej autora z zażywania psychodelicznych substancji oraz ich użyteczności w postrzeganiu sztuki. Komiksy z Doktorem Strangem przez długi czas były łączone z narkotykami ze względu na ukazywane na ich kartach magiczne wymiary oraz istoty. Włodarze Marvela od zawsze zaprzeczali jakiemukolwiek używaniu narkotyków przy tworzeniu multiwersum, co może być powodem śmiechu Stana Lee w trakcie jego krótkiego występu.

 • Oko Agamoto jest Kamieniem Czasu i piątym Kamieniem Nieskończoności. Wcześniejszymi były Kamień Przestrzeni (Tesseract z filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie), Kamień Rzeczywistości (Eter z filmu Thor: Mroczny Świat), Kamień Mocy (Glob ze Strażników Galaktyki) oraz Kamień Umysłu (Berło Lokiego oraz źródło Mocy Visiona). Kolejnym jest Kamień Duszy, który poznamy pewnie już niedługo.
 • Pierwsza scena po napisach, w której pojawia się Thor we własnej osobie została wyreżyserowana przez reżysera nadchodzącego Thor: Ragnarok, Taikę Waititi. Strange ma w niej założone żółte rękawice, co jest nawiązaniem do kostiumu z komiksu, gdzie musiał je nosić, aby chronić dłonie.
 • W scenie wypadku w radiu słychać utwór Interstellar Overdrive zespołu Pink Floyd. Doktor Strange jest ukazany na okładce jednego z albumów grupy o tytule  A Saucerful of Secrets. Jednakże, nie znajduje się na nim piosenka, którą słyszymy w samochodzie Strange'a.

Dr Strange on the cover of A Saucerful of SecretsFot. dailygrail.com

 • Hollywoodzki aktor Vincent Price był inspiracją dla twórców komiksu, Stana Lee i Steve’a Ditko podczas kreacji  postaci Doktora Strange'a. Bohater otrzymał nawet po nim swoje drugie imię - Vincent.
 • Sprawa czasu akcji filmu pozostaje nie do końca jasna. Przed tragicznym wypadkiem samochodowym, Stephen prowadzi telefoniczną rozmowę na temat potencjalnych pacjentów. Jednym z nich jest pułkownik sił powietrznych, który został ranny podczas testowania eksperymentalnego uzbrojenia. Mimo wyraźnych podobieństw ze względu na różnice czasowe, nie chodzi raczej o Jamesa Rhodesa a.k.a. War Machine, odnoszącego poważne obrażenia w czasie Wojny Bohaterów. Reżyser Scott Derrickson potwierdził, że w czasie, w którym odbywamy z nim podróż i zaczyna się druga połowa filmu możemy mówić o teraźniejszości. Oznaczałoby to, że wspomniany incydent musiał mieć miejsce przynajmniej rok wcześniej. Dodatkowo, James Rhodes jest starszy niż opisany 35-latek. Wiele osób uważa, że chodzi tutaj o eksperyment konkurenta Tony'ego Starka, Justina Hammera, który wydarzył się w Iron Manie 2. Co ciekawe, zegarek Strange'a wskazuje rok 2016, a jego Lamborghini Huracan jest modelem z lat 2015/2016.
 • Na początku filmu widzimy panoramę Manhattanu. Wśród licznych budynków można zauważyć siedzibę Avengers.

wieża avengersFot. moviesgraph.com

 • W związku z rosnącą popularnością filmów ze stajni Marvela, Rachel McAdams zmieniała do nich nastawienie i z czasem zainteresowała się wystąpieniem w którymś z widowisk. Wcześniej była brana pod uwagę do wcielenia się w Pepper Potts w Iron Manie, ale odmówiła. Po kilku latach, ofertę zagrania Christine przyjęła bez wahania.
 • Benedict Cumberbatch powiedział kiedyś, że spirytyzm Doktora jest tym, co najbardziej podoba mu się w odgrywanej przez niego postaci. Jestem bardzo podekscytowany kwestią niecielesnego wymiaru. Jest to coś, co gra dużą rolę w moim życiu. Często medytuję, gdyż jest to dobre narzędzie w dążeniu do spokoju i odcięcia się od tego całego cyrku. Pomaga to również w byciu uprzejmą i taktowną osobą w dzisiejszym świecie - mówił w jednym z wywiadów.
 • Scott Derrickson początkowo chciał do pierwszej części historii Doktor Strange'a wprowadzić demona o imieniu Nightmare oraz jego Krainę Snów. Ostatecznie zdecydował się pozostawić ten pomysł na kontynuację.

nightmareFot. mat. prasowe

 • Brat Madsa Mikkelsena, Lars dubbingował Doktora Strange'a w duńskiej wersji filmu. Co ciekawe aktor grał także antagonistę w trzecim sezonie Sherlocka, w którym występuje Cumberbatch. Wcielił się w Charlesa Magnusena.
 • Przygotowując się do roli, Cumberbatch poddał się surowym treningom oraz stosował wysokokaloryczną dietę.
 • Tradycyjnie, na zakończenie wpadki, usunięte sceny oraz zakulisowe filmiki:

Źródła: imdb.com oraz youtube.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Dominik Dudek

Dominik Dudek

Redaktor

O mnie:

Zagorzały fan Tarantino, Scorsese i Inárritu. Poza tym uwielbia dobrego rocka lat 70-tych i 80-tych. Sam również próbuje swoich sił jako wokalista.


Więcej informacji o:

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Dominik Dudek

komentarze +

Na potrzeby filmu Sir Patrick Stewart zrzucił około 10 kilogramów, aby zagrać starego i schorowanego profesora Xaviera. Aktor przyznał, że od nastoletnich czasów nie zrzucał...

Dominik Dudek

komentarze +

Przypadłość Kevina nie jest jedynie wymysłem wyobraźni twórców. W przeszłości, u niejakiego  Billy'ego  Milligana zdiagnozowano zespół mnogiej osobowości w...

Dominik Dudek

komentarze +

Alan Tudyk, wcielający się w K-2SO zaimprowizował moment uderzenia Casiana w twarz na planecie Jedha. Studio miało dwóch kandydatów do objęcia roli Chirruta: Donniego Yena oraz...

Magdalena Stachurska

komentarze +

Akcja Króla Lwa jest luźno oparta na Hamlecie Williama Szekspira, Król Lew oraz Pocahontas produkowane były jednocześnie, jednak Disney uważał, iż to film o indiańskiej...

Patryk Supeł

komentarze +

Reżyser Elia Kazan ściśle współpracował ze scenografami, by stworzyć autentycznie brudną i obskurną dzielnicę oraz mieszkanie Kowalskich. Na potrzeby filmu, zbudowano także...

Dagmara Kierpiec

komentarze 1

Jeremy Renner spotykał się z prawdziwymi złodziejami bankowymi w Charlestown, by lepiej wczuć się w rolę i poznać akcent. Przed premierą filmu Ben Affleck chwalił grę aktorską...

Magdalena Stachurska

komentarze +

Mulan to 36. pełnometrażowy animowany film Disneya, Jest to pierwszy film wytwórni wydany na DVD, To pierwsza produkcja Disneya w całości zrealizowana przez jego nowe studio na...

Dominik Dudek

komentarze +

Film cały czas był w fazie preprodukcji od 1986 roku. W 1992, reżyserem Doktora Strange'a miał być sam Wes Craven. W 2001 roku funkcję tę miał pełnić wraz z napisaniem scenariusza David...

Patryk Supeł

komentarze +

Na pytanie, jak wiele istnień ludzkich ocalił, Desmond T. Doss odpowiedział, że około 50. Jednak świadkowie twierdzili, że liczba ocalonych sięgała niemal 100. Ostatecznie stwierdzono, że...

Patryk Supeł

komentarze +

Na przesłuchaniu do roli Adolfa Pirelli, Sacha Baron Cohen zaśpiewał dla reżysera Tima Burtona całą partyturę Skrzypek na Dachu (1971). Helena Bonham Carter nie widziała filmu aż do 2010...

Wojciech Gawron

komentarze +

Początkowo plakat do tego filmu nie przedstawiał twarzy Bruce'a Willisa, a jedynie budynek wieżowca. Zdaniem producentów, twarz aktora mogła odstraszać od obejrzenia filmu tych,...

Magdalena Stachurska

komentarze +

Zaplątani to 50. pełnometrażowy film animowany Disneya. Prace nad filmem rozpoczęto już 26 lipca 2004 roku. Jest to najdroższa produkcja Disneya, której budżet wyniósł 260...

Robert Krakowski

komentarze +

Już w ciągu 9 tygodni od dnia premiery, Nietykalni stali się drugim najbardziej dochodowym, francuskim filmem. Przed nimi uplasowało się jedynie Jeszcze dalej niż...

Patryk Supeł

komentarze +

Reżyser i scenarzysta M. Night Shyamalan od początku pragnął obsadzić Bruce’a Willisa i Samuela L. Jacksona w role Davida Dunna oraz Elijaha Price’a. Spośród...

Wojciech Gawron

komentarze 2

Film kręcono przez osiem tygodni w trakcie lata 2015 roku. Scena przesłuchania, w której reżyser castingu przerywa emocjonalne wystąpienie Mii poprzez odebranie telefonu, była...

MOVIES ROOM POLECA

Polub nas!


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.