Dlaczego Neil Gaiman publicznie odczytuje… menu sernikarni?

Dlaczego Neil Gaiman zapowiedział, że odczyta na głos całe, liczące 8000 (tak, 8 tysiecy) stron menu cukierni Cheesecake Factory? Dla dobra uchodźców.

Brytyjska aktorka komediowa i pisarka, Sara Benincasa, poprosiła Gaimana o udział w nietypowej akcji. Pisarz znany jest z jednej strony ze wspierania ciekawych działań charytatywnych, z drugiej – jako lektor audiobooków, zwłaszcza własnych. Zgodził się więc na wystawienie swoich umiejętności, głosu i nazwiska w niezwykłej zbiórce: jeśli uda się uzbierać 500 tysięcy dolarów dla amerykańskiej odnogi Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) na wsparcie działań pomocowych i humanitarnych, artysta odczyta publicznie, na żywo, całe menu Cheesecake Factory. To popularna w USA sieć sernikarni i lunchowni, serwująca też dania obiadowe. Jej menu na ten moment liczy ponad 250 pozycji, a Gaiman ma odczytać także historyczną zawartość archiwalnych jadłospisów – łącznie ok. 8 tysięcy stron. 


Akcję nagłośniły nie tylko media fantastyczne czy sam pisarz na swoim blogu (gdzie dodał żartobliwie, że jeśli zbiorą milion dolarów, po menu odczyta dodatkowo całą bajkę Fox in SocksLis w skarpetkach), ale także media dotyczące kultury popularnej (jak Nerdist) i głównego nurtu – LA Times, The Guardian i inne.

Termin zakończenia zbiórki wyznaczony jest na 20 czerwca. Dotąd (wtorkowy poranek) zebrano już 71 tys. dolarów, a suma nadal rośnie.

UNHCR informuje, że niespotykana dotąd liczna 65,3 milionów ludzi na całym świecie została zmuszona do opuszczenia domó wbrew swej woli. Wśród nich jest około 21,3 mln dzieci i młdozieży do 18 roku zycia. Akcje takie jak ta mają na celu pomoc wypędzonym na całym świecie w zapewnieniu im choćby podstawowych warunków bytowania. Neil Gaiman od lat jest aktywny na tym polu i wspomaga uchodźców w Wielkiej Brytanii i na świecie.

UNHCR Gaiman

Źródło: Locus Magazine, Neil Gaiman Journal; ilustracja wprowadzenia: Wikimedia Commons (ActuaLitté) CC 2.0

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?