Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

lenovov

Sherlock Holmes - przegląd ekranizacji!

Autor: Katarzyna Skrzynecka
29 sierpnia 2017

Jest rok 1887. 28 - letni  Arthur Conan Doyle publikuje pierwszą powieść o Sherlocku Holmesie. Jej tytuł to Studium w szkarłacie i można śmiało powiedzieć, że zapoczątkowała fenomen wyjątkowego detektywa. Holmes swoją genialność opierał na doskonale rozwiniętej umiejętności dedukcji. Introwertyk, indywidualista, zażywał kokainę i morfinę na rozjaśnienie umysłu. Jego odwieczny rywal, a zarazem groźny przestępca to Moriarty, geniusz zbrodni i intryg. Holmes mieszkał przy Baker Street 221B, a jego nieodłącznym kompanem był John Watson.

0003l7p9l8ecii1n c123 f4

Po sukcesie kolejnych powieści, a także wydanych zbiorów opowiadań, Sherlock Holmes stał się fenomenem kultury. Wraz z rozwojem filmu zaczęły także pojawiać się liczne ekranizacje filmowe. Oto niektóre z nich:

1. Sherlock Holmes, 1916 - Jedna z pierwszych ekranizacji, która niestety, nie zachowała się do dziś. W tytułową postać wcielił się William Gillette. Był to film z epoki kina niemego. Wiadomo jednak, że reżyserem był Arthur Bethelet. 

2. Sherlock Holmes, 1922 - Długometrażowa produkcja, która tuż po swojej premierze zaginęła. W latach 70-tych odnalazła się jednak i została przez George'a Eastmana House'a odrestaurowana. W roli głównej wystąpił John Barrymore. Dzieło wyreżyserował Albert Parker. W 2009 roku został wydane na DVD, a dwa lata później na Blu-Ray. Film opowiada o młodym Sherlocku, który rozpoczął studia kryminalistyczne (!). Fabuła może w szczególności zainteresować fanów interesujących się Holmesem i jego edukacją.

3. Cykl filmowych zagadek Sherlocka Holmesa, 1939-1945 - Seria czternastu długometrażowych filmów, które przyniosły sławę Basilowi Rathbone'owi. Holmes jest tutaj ze swoją nieodłączną fajką i kraciastym płaszczem. Istnieje powszechna opinia, że ze względu na kreacje aktorskie jest to jeden z najlepszych Sherlocków. Do cyklu należy m.in. Sherlock Holmes i tajny szyfr oraz Sherlock Holmes: Pociąg do Edynburga. Ten drugi opowiada o morderstwie w pociągu. 

basiil

4.Sherlock Holmes, (1964-1968, serial BBC) - Pierwsza z produkcji BBC o Holmesie. W roli głównej Peter Cushing. Serial można zakupić na DVD. Tu również pojawiają się bardzo zawiłe zagadki kryminalne. Serial kręcono w Anglii i można śmiało powiedzieć, że to całkiem dobra produkcja BBC. Nie ma co oczywiście ją porównywać do serialu z 2010 roku, jednak zagadki stoją na wysokim poziomie. 

5. Przygody Sherlocka Holmesa, 1984-1985 - Jedna z najbardziej dokładnych ekranizacji. 2 sezony, razem 13 odcinków. Jeremy Brett wcielił się w Sherlocka Holmesa, a Dawid Burke został Watsonem. To właśnie ten duet został najbardziej zapamiętany przez fanów detektywa geniusza. Czuć między nimi było przyjacielską chemię. Serial kręcono w Anglii. Ma całkiem niezłe oceny. W serialu nie pojawia się Mycroft, brat Sherlocka. 

6. Młody Sherlock Holmes, 1985 - Czy zastanawiało Was kiedyś, jak wyglądał młody Sherlock? Czy już wtedy był introwertykiem geniuszem? Z tego filmu możemy poznać wizję Stevena Spielberga. To produkcja idealna dla młodzieży - Sherlock musi rozwiązać sprawę zagadkowych morderstw na uniwersytecie oraz tajemnicę sekty. Gratka dla fanów - moment poznania Sherlocka oraz Watsona.

7. Po kłębku do nitki, 1988 - Michael Caine jako Sherlock Holmes to rzeczywiście ciekawy wybór. Warto się przekonać czy dobry, gdyż film z pewnością jest zabawny. Tutaj dr Watson jest błyskotliwym geniuszem, a Sherlock pijanym aktorem odgrywającym rolę Sherlocka. Sprawy jednak się komplikują, gdy znika Watson, a Sherlock musi stanąć przeciw Moriarty'emu. Film oparty jest na oryginalnym pomyśle Arthura Conana Doyle'a dotyczącego zamiany ról głównych bohaterów. Oto jeden z dialogów pomiędzy Holmesem a Watsonem z filmu, ukazujący duże poczucie humoru twórców:

- Jesteś pewien, że on (Moriarty) nie chce mnie zabić?

- Oczywiście. On wie, że jesteś idiotą!

- Całe szczęście!

8. Tom i Jerzy i Sherlock Holmes, 2010 - Amerykański film animowany jest znakomitym kryminałem dla początkowych fanów gatunku. Fani wiecznie kłócącego się kota Toma i myszki Jerry'ego powinni być zadowoleniem odniesieniem do popkultury. Bohaterowie muszą złapać przebiegłego złodzieja biżuterii. W produkcji także pojawia się profesor Moriarty. W jakiej roli? Warto zobaczyć. Produkcja na pewno nie jest przeznaczona tylko dla najmłodszych.

jerry

9. Sherlock, (2010, serial BBC) - Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza produkcja w całej stawce. Benedict Cumberbatch jako Holmes i Martin Freeman jako Watson wykreowali prawdziwych indywidualistów. Tym razem detektyw znajduje się w XXI wieku, posiada smartfona, chętnie tweetuje, a Watson prowadzi bloga. Brzmi jak science - fiction? Wbrew pozorom, takie złamanie schematu typowe Sherlocka okazuje się być trafionym pomysłem. W czterosezonowej serii po trzy, długie odcinki spotkamy oczywiście liczne nawiązania do pierwowzoru Arthura Conana Doyla (np. Pies Baskerville'ów), jak i również całkowicie współczesne zagadki. Dalekie odejście od oryginału przysparza nowych wątków. Mnie chyba najbardziej zaintrygował (co prawda, mało rozbudowany) wątek pani Hudson, której fakty z życia wychodzą w trakcie licznych dialogów. To samo mogę powiedzieć o postaci Irene Adler czy Mary, żony Watsona. Dzięki krótkim napisom, zbliżeniom, możemy poznać bliżej sztukę dedukcji Sherlocka. Pojawienie się w czwartym sezonie nowego członka rodziny nakręca dodatkowo emocje. Wielowątkowość, innowacja i humor to z pewnością ogromne zalety tej ekranizacji przygód Holmesa.

http://www.youtube.com/watch?v=qlcWFoNqZHc 

10. Sherlock Holmes, 2009 i Sherlock Holmes: Gra cieni, 2011 - Oczywiście nie jest przypadkiem połączenie tych dwóch produkcji w jednym punkcie. Łączy je postacie Roberta Downey Jr oraz Jude Law, którzy zagrali razem pod reżyserią Guy'a Ritchiego. Robert Downey Jr, aktor znany przede wszystkim z Avengersów oraz Sędziego, zaskoczył mnie pozytywnie swoją kreacją genialnego detektywa. Dzięki muzyce Hansa Zimmera w obydwu dziełach i brawurowej akcji, jest to także znakomita ekranizacja. Należy przede wszystkim wyróżnić klimat - mroczny i tajemniczy, takiego jakiego można się spodziewać. Podobno istnieją szansę na kolejny sequel.

sherlock holmes wallpaper by lori baxter

Zobacz więcej: Czy Sherlock powraca z 5 sezonem?!

11. Elementary, (2012 -) - Serial, w którym Watson jest... kobietą o azjatyckich rysach. Przyjaciółka Sherlocka nazywa się Joan Watson i trzeba przyznać, że ten zabieg przynosi interesujące skutki. Holmes w tej ekranizacji nie radzi sobie ze swoim nałogiem i musi być pilnowany pod czujnym okiem dr Watson. Razem pomagają nowojorskiej policji rozwiązywać najbardziej zawiłe zagadki kryminalne. Serial ma już 5 sezonów oraz był nominowany do wielu prestiżowych nagród. Zdobył m.in. nagrodę GLAAD Media za najlepszy odcinek pt. Snow Angels.

Produkcji związanych z Sherlockiem Holmesem jest wiele i wciąż powstaje sporo nowych. Ikona popkultury stała się również inspiracją dla książek, komiksów i licznych gadżetów. Istnieje opinia, że postać doktora House'a nosi w sobie cechy Sherlocka Holmesa. No właśnie, jakie są to cechy? Dzięki mnogości interpretacji jego osoby można dojść do jednego wniosku - jest to to wyjątkowa osoba o wielu twarzach.

Źródło: film.wp.pl, conandoyle.prv.pl, bbcpolska.com.pl/ Ilustracja wprowadzenia: Pinterest

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.