Advertisement

Zanim się pojawiłeś zbojkotowany za sposób ukazania niepełnosprawności

Już 10 czerwca do polskich kin wejdzie niezwykła komedia romantyczna z Emilią Clarke (Gra o tron) i Samem Claflinem (Igrzyska smierci: Kosogłos) w rolach głównych. Zanim się pojawiłeś to urocza opowieść o sparaliżowanym mężczyźnie, którego połączy niezwykła więź ze swoją opiekunką. Jednakże nawet mimo tak wydawałoby się pozytywnego tematu i bezpiecznej tematyki, film nie uniknął kontrowersji. Uwaga, w dalszej części newsa zostanie zdradzone zakończenie, więc czytacie na własną odpowiedzialność.

Zobacz również: Cinema City Poland zaprasza na Ladies Night. Przedremierowy pokaz Zanim się pojawiłeś

Pierwsze głosy niezadowolenia podniosły się przy ogłoszeniu obsady. Po raz kolejny Hollywood obsadziło w roli osoby kalekiej całkowicie zdrowego aktora. Jednak prawdziwe oburzenie wywołało zakończenie Zanim się pojawiłeś. Mianowicie kaleki bohater filmu popełnia samobójstwo, a swojej dziewczynie zostawia pieniądze, by ta mogła podróżować swobodnie po świecie i żyć pełnią życia.

zanim sie pojawiles, eutanazja, emilia clarke

Ludzie w Hollywood, którzy zajmują się tematem niepełnosprawności, natychmiast zareagowali wypowiadając się negatywnie o przesłaniu, które wynika z takiego zakończenia i insynuuje, że osoby w pełni sparaliżowane nie mogą być wartościową częścią społeczeństwa, a śmierć to najlepsze, co ich czeka. Jeśli chcecie się sami przekonać o powadze problemu najlepiej sprawdźcie na twitterze #MeBeforeEuthanasia, gdzie zwykli ludzie również krytycznie odnoszą się do najnowszego filmu z Emilią Clarke. Poniżej ich przykładowe wypowiedzi.

Ludzie mówią, że książki/filmy nie wpływają na to, jak społeczeństwo postrzega niepołnosprawność – dzięki Rain Manowi ludzie zakładają, że osoby z autyzmem są nad wyraz inteligentne.

Choroby i niepołnosprawność niekogo nie dyskwalifikują od bycia kochanym i udanego życia.

Ten film jest upośledzony i daje przekaz, że lepiej być martwym niż kaleką.

zanim sie pojawiles, eutanazja, emilia clarke

Pokazom komedii romantycznej w Ameryce towarzyszą protesty i akcje informacyjne. Przeciwnicy filmu podkreślają też, że autorzy mogą pisać i wymyślać jakie tylko chcą historie, ale problem tkwi w tym, że akurat taka fabuła została wybrana przez Hollywood do zekranizowania i przedstawienia o wiele szerszemu widzowi. A czy wy widzieliście już Zanim się pojawiłeś? Co uważacie o kontrowersyjnym zakończeniu?

źródło: hollywoodreporter.com; twitter.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur.
Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?