Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Święto Kina już w 28 i 29 września!

Emerald Fennell w ogniu krytyki. Chodzi o wybór Jacoba Elordiego do roli Heathcliffa w Wichrowych Wzgórzach

Autor: Marek Wasiński
26 września 2024
Emerald Fennell w ogniu krytyki. Chodzi o wybór Jacoba Elordiego do roli Heathcliffa w Wichrowych Wzgórzach

Nie milkną głosy krytyki wobec brytyjskiej reżyserki Emerald Fennell, która postanowiła obsadzić Jacoba Elordiego w roli Heathcliffa w nowej adaptacji powieści Wichrowe Wzgórza. Wszystko rozchodzi się o znaczące różnice w wyglądzie aktora i bohatera, którego ma zagrać.

Jak ujawnił serwis Deadline, Jacob Elordi oraz Margot Robbie zagrają Heathcliffa i Catherine Earnshaw w adaptacji kultowej powieści autorstwa Emily Brontë. Fennell, reżyserka Saltburn, ma napisać scenariusz, wyreżyserować i wyprodukować film, którego zdjęcia będą kręcone w Wielkiej Brytanii w przyszłym roku.

Pochodzenie etniczne Heathcliffa w powieści Brontë z 1847 roku zawsze było niejednoznaczne, jednak istnieje pewna zgoda, że opisano go jako „ciemnoskórego cygana”, a jego porzucenie jako niemowlę w porcie niewolniczym w Liverpoolu sugeruje, że nie był biały. 

Więcej o kontrowersyjnym wyborze

Wybór Elordiego postanowił skomentować Michael Stewart, dyrektor Brontë Writing Centre, co uczynił rozmowie z gazetą The Daily Telegraph:

Przez wiele lat biali aktorzy grali tę bardziej niejednoznaczną etnicznie postać… Ale teraz jest inaczej, sposób, w jaki przedstawiamy pewne osoby w sztuce i kulturze, wiąże się teraz z odpowiedzialnością, której nie było 20 lat temu.

Na przykład Heathcliffa grał Tom Hardy w telewizyjnej adaptacji Wichrowych Wzgórz z 2009 roku dla brytyjskiej stacji ITV. Jednak w filmie Andrei Arnold z 2011 roku w tę rolę wcielił się czarnoskóry James Howson. Dr Claire O’Callaghan, redaktorka naczelna oficjalnego czasopisma Brontë Society, powiedziała w rozmowie z The Telegraph:

Myślę, że niebezpieczeństwem tego wyboru – obsadzenia białego aktora – szczególnie w obecnym klimacie kulturowym, jest to, że pomija się tę niejednoznaczność.

Komentarze Stewarta i O’Callaghan pojawiły się po fali krytyki w mediach społecznościowych. W jednym z postów, który został obejrzany ponad 7,5 miliona razy, użytkownik X (dawniej Twitter) napisał:

Heathcliff jest opisany jako ciemnoskóry, brązowy mężczyzna w książce, a jednym z głównych wątków fabuły jest to, że był ofiarą rasistowskich obelg ze strony swojej adopcyjnej rodziny. Ale tak, jasne, Jacob Elordi jest idealny!

Clarisse Loughrey, krytyczka filmowa The Independent, zapytała: „Czy ktoś w ogóle przeczytał książkę, zanim podjął tę decyzję?” Z kolei inna krytyczka, Gavia Baker-Whitelaw, dodała: „Biały Heathcliff i 34-letnia Cathy, oboje wyglądają, jakby mieli swoje profile na Instagramie. Jestem zafascynowana.”

Wichrowe Wzgórza. O czym opowiada powieść?

Wichrowe wzgórza to jedyna powieść angielskiej autorki Emily Brontë, pierwotnie opublikowana w 1847 roku pod jej pseudonimem Ellis Bell. Opowiada o dwóch rodzinach należących do zamożnej klasy ziemiańskiej, zamieszkujących wrzosowiska w West Yorkshire – Earnshawów i Lintonów – oraz ich burzliwych relacjach z przybranym synem Earnshawów, Heathcliffem. Powieść była inspirowana romantyzmem i gotycką fikcją. Książka została przyjęta do publikacji przez wydawcę Thomasa Newby'ego, razem z Agnes Grey Anne Brontë, zanim sukces odniosła powieść ich siostry Charlotte Brontë, Jane Eyre. Została jednak wydana później. Po śmierci Emily, Charlotte zredagowała drugie wydanie, które ukazało się w 1850 roku.

Obecnie powieść Wichrowe wzgórza uważana jest za jedną z najwybitniejszych napisanych w języku angielskim, choć jej recenzje z okresu pierwotnej publikacji były mieszane. Powieść wzbudzała kontrowersje ze względu na przedstawienie przemocy fizycznej i psychicznej, w tym przemocy domowej, oraz wyzwania wobec wiktoriańskiej moralności, religii i systemu klasowego. Zainspirowała liczne adaptacje w różnych mediach, w tym piosenkę o tym samym tytule autorstwa angielskiej piosenkarki Kate Bush.

Więcej o filmach na Movies Room:

Źródło: Deadline / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Marek Wasiński

Dziennikarz

Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.