Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Cinema City

Netflix pozwany na 170 mln dolarów! Pierwowzór Marthy z Reniferka żąda zawrotnej kwoty

Autor: Agnieszka Ziobrowska
7 czerwca 2024
Netflix pozwany na 170 mln dolarów! Pierwowzór Marthy z Reniferka żąda zawrotnej kwoty

Fiona Harvey, która miała być inspiracją dla serialu Netflixa zdecydowała się pozwać platformę streamingową. „Jestem pewna, że wygramy.” 

Jakiś czas temu Harvey zapowiedziała, że pozwie Netflixa i twórcę serialu Richarda Gadda. Jak widać nie jest gołosłowna. Kontrowersje wokół niej i hitowego serialu wciąż nabierają na sile. Richard Gadd miał wykorzystać Fionę Harvey jako inspirację do stworzenia Reniferka. Według Daily Mail, reżyser miał otrzymać 41 071 e-maili, 744 tweetów, listów liczących w sumie 106 stron i 350 godzin wiadomości głosowych od starszej kobiety. Dostawał również od niej liczne prezenty, w których znalazł się m.in. pluszowy renifer. Gadd chciał zachować anonimowość kobiety, ale internauci w bardzo szybkim tempie dotarli do rzekomej stalkerki , którą ma być 58-letnia Fiona Harvey. 

Zobacz również: Reniferek - recenzja serialu. W labiryncie strachu i wstydu

Kobieta postanowiła udzielić wywiadu Piersowi Morganowi, w którym wyznała, że to ona jest serialową Marthą, ale wydarzenia z produkcji Netflixa nie są prawdziwe. Twierdzi, że Reniferek jest przekłamany i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zarzuciła nawet Gadd’owi, że to on miał na jej punkcie obsesję i to ona jest prawdziwą ofiarą. 

On kłamie, oni [Netflix] też kłamią. Przedstawili to jako prawdziwą historię, podobnie jak on, ale tak nie jest. To rażąca nieprawda. [Richard], zostaw mnie w spokoju, proszę. (…) [Richard Gadd] prześladuje mnie za sprawą Reniferka. To ja jestem ofiarą. Napisał o mnie cholerny serial. Jest winny znęcania się nad starszą kobietą dla sławy i fortuny.

Na Youtube został opublikowany owy wywiad, który cieszy się ogromną popularnością. Na ten moment zebrał około 13 milionów wyświetleń. Według Harvey, dziennikarz dzięki niej zarobił 250 tys. funtów z czego ona dostała tylko 250. Tą sytuację postanowiła sprytnie wykorzystać i w rozmowie z Daily Record powiedziała, że powinna mieć udział w zysku i zadowoli się większą kwotą. 

Zaproponowali mi 250 funtów i zapytałam, czy tyle płacą wszystkim, a jeśli tak, chciałam zobaczyć dokumentację na ten temat. Ta dokumentacja nie została mi udostępniona. Nie podpisałam umowy i będę żądała znacznie więcej niż śmieszne 250 funtów. Zadowolę się milionem.

Więcej informacji na Movies Room:

Odszkodowanie za kłamstwa

Fiona Harvey zdecydowała się złożyć pozew w sądzie rejonowym w Kalifornii. Uważa, że przez serial ma nieodwracalnie zszarganą reputację i doznała uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Zażyczyła sobie kosmicznej kwoty wynoszącej 170 mln dolarów. Zostało nawet wyjaśnione dlaczego zdecydowała się na tą konkretną sumę. Harvey chce otrzymać 50 mln dolarów za wszystkie zyski z serialu, kolejne 50 mln za realne szkody, następne 50 mln za krzywdę psychiczną oraz 20 mln wynikających z odszkodowania karnego. Oskarżyła Netflixa o naruszenie praw do wizerunku, zniesławienie i rażące zaniedbania. W pozwie możemy wyczytać :

Oskarżeni opowiadali o Harvey kłamstwa. 50 milionów ludzi na świecie usłyszało, że jest ona dwukrotnie skazaną prześladowczynią z wyrokiem pięciu lat więzienia. Dodatkowo mowa tu o napaści na tle seksualnym na Gadda. Oskarżeni postawili na kłamstwa, ponieważ taka wersja wydarzeń lepiej się sprzedała. Na kłamstwach zarabiali pieniądze. Netflix nie zrobił dosłownie nic, aby potwierdzić autentyczność tej 'prawdziwej historii' opowiedzianej przez Gadda. Nigdy nie zbadał, czy Harvey naprawdę została skazana, co wprowadza widzów w błąd i nagina fakty. Nie pomogło to w żaden sposób na zrozumienie relacji między Gaddem i Harvey, o ile w ogóle takowe istniały. W wyniku licznych kłamstw, nadużyć i lekkomyślnego postępowania oskarżonych, życie Harvey zostało zrujnowane. Po prostu Netflix i Gadd zniszczyli jej reputację

Źródło: variety.com/ Ilustracja wprowadzenia: Kadr z serialu Reniferek 

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!
Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.