Platforma Max kontynuuje bogatą tradycję produkcji dokumentalnych HBO, docenianych i nagradzanych na całym świecie. Film "Pianoforte", intymny portret młodych pianistów biorących udział w Konkursie Chopinowskim, zdobył właśnie międzynarodową nagrodę Emmy. Serial "Łowcy skór" natomiast jest najchętniej oglądaną produkcją dokumentalną w serwisie Max, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Cieszy się także popularnością na rynku amerykańskim.
Podczas 52. gali rozdania międzynarodowych nagród Emmy polska produkcja odniosła ogromny sukces. Film dokumentalny Pianoforte otrzymał statuetkę w kategorii "Arts Programming". Produkcja została nagrodzona wcześniej również nagrodą filmową ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego, zdobyła do tej pory wiele wyróżnień i nagród na festiwalach w tym: Millennium Docs Against Gravity oraz Młodzi i Film.
Pianoforte to intymny portret młodych pianistów biorących udział w Konkursie Chopinowskim, jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Kamera od kulis pokazuje z czym muszą mierzyć się artyści, przed którymi stoi wyjątkowa życiowa szansa.
Twórcy: Jakub Piątek – reżyser, scenarzysta, Maciej Kubicki – producent, Filip Drożdż – autor zdjęć, Ula Klimek, Piątek – montażystka, Anna Rok, Michał Fojcik, Joanna Popowicz – dźwięk.
Międzynarodowy sukces ma na swoim koncie również serial Łowcy skór. Od dnia premiery jest to najchętniej oglądana produkcja dokumentalna serwisu Max nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Serial cieszy się również popularnością na rynku amerykańskim.
Łowcy skór to historia układu między właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego, który pochłonął prawdopodobnie kilkaset ofiar. Autorzy serialu wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną. Zadają pytanie, które wciąż jest aktualne: dlaczego człowiek staje się mordercą?
Twórcy: reżyseria - Aleksandra Potoczek, scenariusz - Aleksandra Potoczek, Tomasz Patora, Tomasz Karpiński, autor zdjęć - Adam Palenta, montaż – Maciej Pawliński, Natalia Jacheć, Piotr Ogiński, kierownik produkcji - Mariusz Kaleta, producentka wykonawcza – Marta Fujak, producent kreatywny – Tomasz Karpiński.
Już na początku stycznia swoją premierę w serwisie Max będzie miał poruszający film dokumentalny Drzewa milczą.
To historia Runy, szesnastoletniej Kurdyjki, uciekającej wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS, która jak wiele innych osób uchodźczych, trafia na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.
W pierwszej połowie 2025 roku będzie można zobaczyć również produkcje 33 zdjęcia z getta.
Serial dokumentalny Max Original 33 zdjęcia z getta przedstawia kulisy zdumiewającego odkrycia. W grudniu 2022 roku Maciej Grzywaczewski odnajduje 33 stare negatywy zdjęć wykonanych przez swojego ojca. To obrazy dokumentujące wydarzenia, które rozegrały się wewnątrz murów getta w kwietniu 1943 roku. Jak to możliwe, że do tej pory Maciej nie miał pojęcia o istnieniu tych materiałów? Serial jest zapisem wydarzeń, które pozwalają dotrzeć do prawdy o rodzinnej historii, która do tej pory pozostawała tajemnicą. To emocjonalna podróż odsłaniająca nieznane wydarzenia z życia tak bliskich sobie osób i jednocześnie kulisy sensacyjnego odkrycia historycznego.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.