Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Rycerz siedmiu królestw z błędami. Showrunner bije się w pierś "to był mój błąd"

Autor: Mikołaj Lipkowski
16 lutego 2026
Rycerz siedmiu królestw z błędami. Showrunner bije się w pierś  to był mój błąd

Ira Parker, showrunner serialu Rycerz siedmiu królestw, otwarcie przyznał, że popełnił błąd w adaptacji opowiadania George’a R.R. Martina. Chodzi o pominięcie kluczowej sceny z czwartego odcinka, którą wielu czytelników uznaje za moralny rdzeń historii Dunka i Jaja.

Prequel Gry o tron - Rycerz siedmiu królestw - był dotąd chwalony za wierność wobec noweli Błędny rycerz. Sam George R.R. Martin wielokrotnie podkreślał, że jest zachwycony efektem końcowym. Mimo to Parker zdecydował się na kilka zmian adaptacyjnych. Jedna z nich wywołała szczególną reakcję fanów.

Rycerz siedmiu królestw z błędem. Showrunner przyznaje się 

Podczas sesji AMA na Reddicie jeden z użytkowników zwrócił uwagę na brak sceny rozmowy między Dunkem a kowalem Steely Pate’em. W książce moment ten rozgrywa się tuż przed Trial of the Seven, gdy Dunk - przekonany, że stoi na straconej pozycji - idzie na arenę i spotyka zwykłych ludzi życzących mu powodzenia. Zdezorientowany pyta: „Dlaczego? Kim ja dla nich jestem?”. Odpowiedź brzmi: „Rycerzem, który pamiętał o swoich ślubach”. Dla wielu czytelników to właśnie ta wymiana zdań stanowi sedno całej opowieści.

Parker odpowiedział fanowi szczerze i bez unikania odpowiedzialności:

Szczerze mówiąc, to był mój błąd. Nie pierwszy i nie ostatni przy tym serialu.

Dodał również:

Ta scena była w scenariuszu na pewnym etapie, ale później wypadła. Zgadzam się, że ‘rycerz, który pamięta o swoich ślubach’ to dusza tej historii, ale myślę, że nadal jest ona obecna w serialu, nawet jeśli głupio tę scenę pominąłem. Może nie pada to wprost, ale czyny Dunka pozostają takie same.

Wpis Parkera spotkał się z pozytywnym odbiorem - wielu fanów doceniło jego otwartość i gotowość do przyznania się do błędu. Showrunner również przyznał się do innego niedopatrzenia. Jeden z widzów zauważył, że książęta Maekar i Aerion noszą w serialu tradycyjne herby rodu Targaryenów, zamiast swoich spersonalizowanych wariantów opisanych w książce. Parker przyznał:

Jak dotąd fani wskazali mi dwa błędy, o których nie miałem pojęcia. To jeden z nich. Zdecydowanie powinniśmy byli użyć herbu Maekara… To bardzo ułatwiłoby odróżnienie go we mgle. Ups.

Więcej o serialach na Movies Room:

O czym jest serial Rycerz Siedmiu Królestw?

Rozgrywający się sto lat przed wydarzeniami z Gry o tron serial opowiada o dwóch nietypowych bohaterach, którzy wędrują po Westeros.  Są to młody, naiwny, ale odważny rycerz, ser Duncan Wysoki (Claffey) i jego młody giermek, Jajo (Ansell). Akcja serialu rozgrywa się w czasach, gdy ród Targaryenów wciąż zasiada na Żelaznym Tronie, a pamięć o ostatnim smoku jest wciąż żywa. Dwójkę niezwykłych przyjaciół czekają niebezpieczne wyzwania. Na ich drodze pojawią się także zaskakujący i często potężni wrogowie.


Źródło: ew.com / ilustracja wporwadzenia: materiały prasowe 

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.