Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Twórz i rozwijaj swoje pasje z Huawei MatePad Pro

64. Londyński Festiwal Filmowy BFI: Vintenberg z nagrodą publiczności 

Autor: Radek Folta
19 października 2020
64. Londyński Festiwal Filmowy BFI: Vintenberg z nagrodą publiczności 

64. Festiwal Filmowy BFI w Londynie się 18 października  wirtualną ceremonią ogłoszenia zwycięzców inauguracyjnych nagród publiczności. Ogłoszono także zwycięzcę prestiżowego Stypendium Filmowego IWC Schaffhausen we współpracy z BFI, które otrzymała Cathy Brady, reżyserka filmu Wildfire.

W tym roku nagrody festiwalowe rozdała publiczność, a kwalifikowały się do nich wszystkie prezentowane filmy. Rhianna Dhillon poprowadziła ceremonię, podczas której nagroda dla najlepszego filmu trafiła do Na rauszu Thomasa Vinterberga, a nagrodę wręczył reżyser i scenarzysta Gurinder Chadha. Aktorka, reżyser i dramaturg Zawe Ashton zaprezentowała nagrodę dla najlepszego film krótkometrażowego Tommy'emu Gillardowi za Shuttlecock, a autor, aktor, producent i komik David Walliams wręczyła laur za najlepszy film dokumentalny Benjaminowi Ree za Malarkę i złodzieja oraz Nell Whitley, producentka wykonawczej sztuki wciągającej XR kolektyw Marshmallow Laser Feast, przyznający nagrodę za najlepszą sztukę XR/Immersive Annie West i Davidowi Callananowi za To Miss the Ending. Cathy Brady, Screen International Star of Tomorrow i reżyserka debiutanckiego filmu Wildfire, jest zdobywczynią stypendium IWC Schaffhausen Filmmaker Award we współpracy z BFI. Stypendium w wysokości 50 tysięcy funtów, które przyznawane jest wybitnemu brytyjskiemu pisarzowi, reżyserowi lub scenarzyście/reżyserowi prezentującemu swoje prace na Londyńskim Festiwalu Filmowym po raz pierwszy lub drugi, zostało wręczone przez Christopha Grainger-Herr, dyrektora generalnego IWC Schaffhausen.
Kadr z filmu Wildfire
Kadr z filmu Wildfire
Brady, który pochodzi z Irlandii Północnej, została wybrana zwyciężczynią przez Grainger-Herr wraz z Benem Robertsem, dyrektorem naczelnym BFI oraz uznanym aktorem, reżyserem, scenarzystą, producentem i poetką Michaelą Coel. Wildfire, którego premiera odbyła się na LFF 10 października, opowiada historię dwóch sióstr, których więzy rodzinne zostały doprowadzone do granic wytrzymałości w kipiącym dramacie, którego akcja rozgrywa się na granicy z Irlandią.

Wirtualne Nagrody Publiczności LFF

„Nigdy w tym całkowicie szalonym roku nie było momentu, w którym rozważaliśmy nie zorganizowanie londyńskiego festiwalu filmowego BFI” – powiedziała Tricia Tuttle, dyrektor londyńskiego festiwalu filmowego BFI. „Wiemy, że LFF znaczy zbyt wiele zarówno dla filmowców, jak i widzów. Jakże więc pasuje to, że w tym roku zapewniliśmy widzom kontrolę nad nagrodami dzięki naszym pierwszym Wirtualnym Nagrodom Publiczności LFF. I do cholery, czy nasi widzowie nie mają świetnego gustu?!”

Najlepszy film: Na rauszu, Thomas Vinterberg

Podkreślona delikatną i wzruszającą pracą kamery i błyskotliwym scenariuszem reżysera Thomasa Vinterberga, napisanym wspólnie ze stałym współpracownikiem Tobiasem Lindholmem, Na rauszu wykorzystuje śmiałe założenie, by zbadać euforię i ból nieokiełznanego życia. Jego sercem jest Martin, niedoceniony nauczyciel, mąż i ojciec. Grając niegdyś genialną, ale teraz zmęczoną światem skorupę mężczyzny, zawsze zaskakujący Mads Mikkelsen zapewnia wzruszające, perfekcyjne wykonanie, w tym jedną z jego najbardziej gibkich i niezapomnianych chwil na ekranie.
Kadr z filmu Na rauszu
Kadr z filmu Na rauszu
Thomas Vinterberg powiedział: „Dziękuję publiczności na Londyńskim Festiwalu Filmowym za przyniesienie nam tej nagrody. Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania tego od brytyjskiej publiczności; to wielki zaszczyt. Jesteśmy tak smutni, że nie możemy tam być”.

Top 3 alfabetycznie:

  • Na rauszu
  • Otchłań
  • Supernova

Najlepszy film dokumentalny: Malarka i złodziej, Benjamin Ree

Czysta zuchwałość kradzieży ogromnych obrazów artystki Barbory ​​Kysilkovej z okien galerii w Oslo natychmiast wzbudziła zainteresowanie dokumentalisty Benjamina Ree. Ani on, Kysilkova, ani sprawcy nie mogli przewidzieć, co będzie dalej. Podczas procesu Kysilkova zapytała jednego z oskarżonych, dlaczego zabrał obrazy: Karl-Bertil Nordland odpowiedział: „Bo były piękne”. Głęboko poruszony Kysilkova skontaktował się później z Nordlandem, prosząc o dość niezwykłą formę sprawiedliwości naprawczej: namalowanie jego portretu. Zarówno zniszczeni outsiderzy, jak i kreatywni na swój sposób, Kysilkova i Nordland znaleźli w sobie coś zbliżonego do dziwnej formy terapii. Łącząc elementy historii miłosnej, tajemnicy i biografii, z nieliniową opowieścią, Ree tworzy urzekające spojrzenie na długie drogi powrotne ze złych wyborów (innych ludzi).
Kadr z filmu Malarka i złodziej
Kadr z filmu Malarka i złodziej
Top 3 alfabetycznie:
  • Malarka i złodziej
  • The Reason I Jump
  • Stray

Najlepszy film krótkometrażowy: Wolant, Tommy Gillard

Carl jest królem dworu. Ale dzisiaj jest bardzo rozkojarzony. Ta bardzo zabawna komedia żartobliwie łączy homoerotyczne wibracje z toksyczną męskością na korcie do badmintona. Top 3 alfabetycznie:
  • An Everyday Act
  • Shagbands
  • Shuttlecock

Najlepsza sztuka XR/Immersive: To Miss the Ending, Anna West i David Callanan

Wyobraź sobie świat, w którym nie ma powietrza do oddychania, nie ma rzek, po których można by ścigać się papierową łodzią, ani parków, po których można by wędrować. Szkody środowiskowe, automatyzacja pracy, zerwanie kontaktów osobistych doprowadziły do przyszłości, w której najlepszy wybór na przetrwanie jest przesyłanie własnych wspomnień do zautomatyzowanego serwera AI w chmurze i ponowne łączenie się z bliskimi w bezmiarze sieci. Ta hipnotyczna narracja rozgrywa się wokół 5 postaci, coraz bardziej walczących o dostęp do przesłanych wspomnień. Ta dystopijna przyszłość, osadzona w zapierającym dech w piersiach krajobrazie, powoli toczy się wokół ciebie, zmuszając cię do ponownego przemyślenia własnych przekonań i działań. To eksploracja możliwej przyszłości, która wiele mówi o naszym obecnym życiu.v Top 3 alfabetycznie:
  • Gimme One
  • The Martha Street Experience
  • To Miss the Ending
Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.