Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Mars
Cinema City

Mój dług - prapremiera filmu w najstarszym polskim mieście

Autor: Tomasz Rewers
21 lutego 2023
Mój dług - prapremiera filmu w najstarszym polskim mieście

Mój dług to pełna emocji opowieść oparta na faktach. To historia Sławomira Sikory i jego drogi do ułaskawienia. 20 lutego 2022 w Kaliszu odbyła się uroczysta prapremiera filmu, na której pojawili się m.in. Bartosz Sak i Olga Bołądź. Dlaczego właśnie tam? Po prawie roku wracamy myślami, do tego wyjątkowego wydarzenia. 

 Historią Sławomira Sikory (i jego wspólnika Artura Brylińskiego) żył lata temu cały nasz kraj. Młodzi przedsiębiorcy wpadli w sidła Grzegorza G., który przez wiele długich miesięcy chciał wyegzekwować od nich wyimaginowany dług. By obronić siebie i bliskich 8 marca 1994 roku zabili swojego oprawcę oraz jego ochroniarza. Za popełnioną zbrodnię skazano ich na 25 lat więzienia. Tymczasem ta historia posiada szczęśliwe zakończenie, którego część ukazuje właśnie Mój dług. W 2005 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił Sikorę.

Zobacz również: Śmierć na Nilu — recenzja filmu. Klasyka w nowym wydaniu

Na kanwie straszliwych wydarzeń z lat 90. powstał już jeden film, który stał się przyczynkiem do rozpoczęcia walki o wolność. Mowa tu o Długu z 1999 roku w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Dzieło było jedynie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, wiele faktów zostało w nim zmienionych. Mój dług w reżyserii Denisa Delicia i Bogusława Joba nie jest więc bezpośrednią kontynuacją wizji Krauzego. Film opowiada nam prawdziwą historię Sławomira Sikory i to na jego wspomnieniach (z pobytu w różnorakich więzieniach) i przemyśleniach oparty jest scenariusz. mój dług [gallery ids="194088,194089,194090"] mój dług Projekt ten został zrealizowany w opuszczonym zabytkowym kaliskim więzieniu. Dodatkowo mieszkańcy Kalisza mieli okazję wystąpić w filmie jako statyści. W związku z tym uroczysta prapremiera odbyła się właśnie w najstarszym polskim mieście, gdzie sala kinowa była wypełniona po brzegi. Film promowali m.in.:

  • sam Sławomir Sikora
  • odtwórca głównej roli — Bartosz Sak (Sławomir),
  • zmieniająca bieg tej historii — Olga Bołądź (Ewa),
  • występujący w roli samego siebie — Ryszard Kalisz,
  • jeden z reżyserów — Bogusław Job
  • Prezydent Miasta Kalisza — Krystian Kinastowski
  • przedstawiciele władz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości (która obecnie opiekuje się byłym zakładem karnym)
  • przedstawiciele ekipy filmowej, produkcji oraz dystrybucji

mój dług [gallery ids="194086,194084,194085"] Wyjątkowo mocny Mój dług wyreżyserował Bogusław Job i Denis Delić. Scenariusz stworzył Andrzej Sobek przy ścisłej współpracy ze Sławomirem Sikorą. Produkcja: studio Combat Films, koprodukcja: Mazur. Współpraca: New Wave Film oraz Hunter Media. Dystrybucja na terenie Polski: Monolith Films. Partnerami filmu są: Miasto Kalisz oraz Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. 


Ilustracja wprowadzenia: zbiory autorki

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Tomasz Rewers

Redaktor naczelny
Tomasz Rewers

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.