Kontrowersje wokół filmu „Niewinne”!

Rosną kontrowersje po pierwszych seansach przedpremierowych filmu „Niewinne”. Film opowiada historię młodej lekarki, ktora postanawia pomóc zakonnicom zgwałconym przez sowieckich żołnierzy w okolicach roku 1945. Wiele z nich zaszło wtedy w ciążę, co skutkowało trudną sytuacją, w której nie miały na kogo liczyć. Kobiety zostałyby zhańbione, gdyby cała sprawa wyszła na jaw, a zakon prawdopodobnie by rozwiązano. Młoda Francuzka, która przybyła do Polski, postanawia im pomóc. 

Na pokazach przedpremierowych znajdowały się osoby duchowne, w tym przedstawicielki zakonów żeńskich. Osoby te uznały, że w filmie dokonano manipulacji i użyto habitów, które wyraźnie sugerują w jakim zakonie doszło do wydarzeń z okolicy 1945 roku. Problem polega na tym, iż w sugerowanym zakonie na pewno nie doszło do takich sytuacji. Przedstawiciele Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych wystosowali odpowiednie oświadczenie.

Oświadczenie w sprawie manipulacji w filmie „Niewinne”

Wiadomo, że żołnierze sowieccy przechodząc przez Polskę w ramach działań wojennych i po ich zakończeniu dopuszczali się przemocy fizycznej wobec dziewcząt i kobiet, w tym także wobec sióstr zakonnych. Między innymi siostry elżbietanki mające domy na Śląsku utraciły siostry zamordowane w bestialski sposób przez żołnierzy Armii Czerwonej. Wobec dziesięciu z nich aktualnie jest prowadzony proces beatyfikacyjny.

Wchodzący na ekrany film „Niewinne” przedstawia historię sióstr zakonnych, które przeżyły taką tragedię. W zapowiedzi filmu jest mowa o tym, że jest on inspirowany prawdziwą historią. Ukazane w filmie siostry zakonne noszą habity podobne do habitów benedyktynek klauzurowych.

W związku z tym oświadczamy, że nie ma dokumentów historycznych ani przekazu pamięciowego o tym, aby benedyktynki klauzurowe w Polsce doznały tragedii, o której w filmie mowa.

m. Weronika Sowulewska OSBCam
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych 
Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych

s. Jolanta Olech USJK
Rzecznik Prasowy Konferencji Wyższych 
Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Warszawa, 08.03.2016 r.

W odpowiedzi, producenci wystosowali swoje oświadczenie.

Oświadczenie producentów filmu „Niewinne”:

W imieniu producentów i koproducentów filmu „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine, odpowiadając na zarzut wystosowany 8 marca 2016 roku przez Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na stronie www.episkopat.pl – w sprawie wykorzystania kostiumów sugerujących wskazanie konkretnego zgromadzenia zakonnego – chcieliśmy podkreślić, że celem filmu „Niewinne” było przedstawienie historii młodej lekarki i mieszkanek bliżej nieokreślonego domu zakonnego. Historia ta jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w pamiętnikach Madeleine Pauliac, a przypadki gwałtów, do których film się odnosi miały miejsce w wielu klasztorach na terenie Polski tuż po II Wojnie Światowej (skala zjawiska przywołana została chociażby w książce „Wielka trwoga. Polska 1944-1947”).

W filmie nie zostało określone miejsce akcji, mogące w jakikolwiek sposób wskazać konkretne zgromadzenie. Bohaterkami filmu są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego. Kostiumy zakonnic zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby filmu i nie odzwierciedlają prawdziwych habitów żadnego z żeńskich zgromadzeń zakonnych.

Film „Niewinne” został zaprezentowany na specjalnym pokazie w Watykanie, gdzie został dobrze przyjęty przez biskupów oraz katolickie media, które uznały, że obraz Anne Fontaine „niesie chrześcijańskie przesłanie” oraz że jest „filmem, który jest terapią dla Kościoła”.

Warszawa, 10.03.2016 r.

Odpowiedź Episkopatu była następująca.

Oświadczenie ws. przekłamania dotyczącego filmu „Niewinne”

W jednym z wywiadów reżyserka filmu pt. „Niewinne” Anne Fontaine stwierdziła: „Trzy tygodnie temu „Niewinne” pokazałam papieżowi Franciszkowi (…)” (Duży Format, 3.03.2016, s. 14).

W odpowiedzi na to twierdzenie, w dn. 9 marca br. z Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej otrzymaliśmy następującą informację dementującą: „Ojciec Święty NIE widział tego filmu” („Il Santo Padre NON ha visto questo film”).

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 10.03.2016 r.

Jesteśmy niezmiernie ciakawi jak dalej potoczy się ten temat. Będziemy starali się informować Was na bieżąco o rozwoju wydarzeń.

Źrodło: Kinoświat, Episkopat.pl / Ilustracja wprowadzenia: Kinoświat

Redaktor

Miłośnik kina, gier wideo i komiksów. Online 24/7. Redaktor prowadzący działów: Recenzje premier, Powrót do przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?