Dzień Bastylii wycofany z francuskich kin po zamachu w Nicei

Dzień Bastylii trafił do francuskich kin w środę 13 lipca, a więc dzień przed tytułowym świętem państwowym. Jak wiadomo, 14 lipca doszło do zamachu terrorystycznego w Nicei, podczas którego zginęły 84 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Wczoraj dystrybutorzy filmu postanowili ze względu na szacunek dla ofiar i ich rodzin wycofać Dzień Bastylii z kin, przyłączając się do inicjatywy firmy dystrybucyjnej Studiocanal, które w piątek usunęło z przestrzeni publicznej wszelkie materiały promujące film (na plakatach i ulotkach jednym z haseł było: „W tym roku będą fajerwerki”). Zamknięo również kina w okolicach Nicei. Warto równeż przypomnieć, iż film miał pojawić się we francuskich kinach znacznie wcześniej, lecz z powodu zamachu w Paryżu, który miał miejsce w listopadzie zeszłego roku, premiera Dnia Bastylii została przesunięta.

Wcześniej podobny los spotkał inny film traktujący o terroryzmie we Francji. Francuski dramat Made in France w reżyserii Nicolasa Boukhriefa miał trafić do kin jesienią 2015 roku, lecz jego premiera zbiegła się z paryskimi zamachami. Film przedstawiał historię dziennikarza, który infiltruje grupę radykalnych Islamistów planujących zamach w Paryżu. 

Zobacz również: Dzień Bastylii – recenzja filmu

Dzień Bastylii to kino akcji w reżyserii Jamesa Watkinsa z Idrisem Elbą i Richardem Maddenem w rolach głównych opowiada o agencie CIA i drobnym złodziejaszku, którzy próbują zapobiec zamachowi terrorystycznemu w Paryżu. W Polsce Dzień Bastylii zadebiutował 3 czerwca 2016 roku.

dzien bastylii made in france zamachy terrorystyczne wycofane z kin

Źródło: guardian.co.uk/ dw.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?