Gry, które obchodziły „okrągłe” urodziny w 2015 roku!

Kończy się rok 2015, nadszedł zatem czas podsumowań i zestawień, my proponujemy jednak nieco alternatywne rozwiązanie. Chcemy sięgnąć pamięcią nieco dalej, 10, 20 i 30 lat wstecz, i zobaczyć, jakie tytuły obchodzą „okrągłe” urodziny w kończącym się roku.

30 lat temu

1985

Rok okazał się przełomowy ze względu na pewną premierę na konsoli FamicomNintendo oddało światu gier jeden z najważniejszych tytułów i jedną z najbardziej ikonicznych postaci. Super Mario Brothers, bo o tym tytule właśnie mowa skończył właśnie 30 lat! A poza tym:

 • Capcom wypuszcza automaty z grą Commando, która stałą się protoplastą wielu tytułów

 • Ten sam Capcom publikuje Ghost’N’Goblins, początkujące wiele tytułów z tej serii na różnych platformach.

 • Nintendo zaszczyca swój Famicom dwoma klasykami – do wspomnianego Super Mario Brothers dołącza Duck Hunt – pistoletowa strzelanina do kaczek.

20 lat temu

1995

1995 rok przyniósł ze sobą pierwsze targi E3 w Los Angeles, które przez wszystkie kolejne lata rozwinęły się do największej imprezy growej na świecie. Poza tym pojawiło się wiele ciekawych tytułów.

 • Star Wars: Dark Forces – przygody Kyle’a Katarna w nieco rozpikselowanej ale za to bardzo klimatycznej strzelaninie spod znaku coraz bardziej popularnego już wtedy FPP.

 • Descent – kolejna próba zmierzenia się z trójwymiarem. Tym razem po korytarzach prowadziliśmy stateczek dysponujący pokaźną siłą ognia. Ciekawostką i nowinką była w tym tytule możliwość ruchu we wszystkich osiach.

 • Mortal Kombat 3 – trzeci smoczy turniej przyniósł ze sobą prawdziwą rewolucję w serii. Jako pierwszy wprowadził możliwość obijania przeciwnika seriami kombosów, co tylko wzbudziło zew krwi we wszystkich graczach. W panteonie zawodników pojawiły się też nowe, kultowe postacie.

 • Command & Conquer – jeśli komuś nic nie mówi ten tytuł to znaczy, że… nie lubi RTSówCommand & Conquer jest jednym z tych tytułów, który rozpropagował ten gatunek, jednocześnie dając początek olbrzymiej serii gier.

 • Tekken 2 – wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale uważam, że to Tekken 2 był grą, dla której kupowało się pierwszePlaystation. Wspaniale animowane ruchy postaci, zróżnicowane style walki oraz wspaniała zabawa na dwa pady powodowały, że w tym tytule można było utonąć na dłuuuuugie godziny.

 • Rayman – pocieszny stworek będący bohaterem platformówek Ubisoftu od razu zyskał uznanie wśród graczy. Rayman doczekał się wielu kontynuacji – ostatnia to Rayman Legends z 2014.

 • Twisted Metal – jedna z najdłużej wydawanych serii na platformę Sony miała swoją premierę 20 lat temu. Walki uzbrojonymi po zęby pojazdami na dziwnych planszach do dziś pozwalają na dobrą zabawę.

 • Worms – Studio Team 17 ma na swoim koncie wiele wspaniałych tytułów, a Worms jest jednym z ich szczytowych osiągnięć. Zabawa z robalami okazała się być zajęciem niesamowicie wciągającym, łączącym ludzi różnych wyznań, płci, wieku, a także pięter w akademikach.

 • Warcraft IITides of Darkness – Drugi Warcraft rozpoczął tryumfalny marsz Blizzarda do jego aktualnej pozycji. Historia konfliktu toczonego w Azeroth razem z Command & Conquer zapisała się złotymi zgłoskami w annałach gamingu. Serwery World of Warcraft kontynuują opowieść o konflikcie.

10 lat temu

2005

Równo dziesięć lat temu pojawił się w sprzedaży Xbox 360 rozpoczynając siódmą generację konsol i kolejną wojnę fanboyów. Na świat wydano takie tytuły:

 • God of War – ostatnie wydawnicze pomruki skierowane wyłącznie dla Playstation 2 przed premierą PS3 przyniosły God ofWar. Krwawe przygody Kratosa pośród greckiego panteonu (zmniejszającego swą liczebność z każdą kolejną częścią) stały się jednym z najważniejszych tytułów dla japońskiej konsoli.

 • SWAT 4 – dowodząc członkami elitarnego oddziału antyterrorystycznego szturmowaliśmy budynki w których przetrzymywano zakładników. Duża ilość zabawek i taktyczny pazur wymagany do pomyślnego ukończenia misji dałySWAT 4 dużą rzeszę fanów.

 • Psychonauts – Tim Schafer w swoim najlepszym wydaniu. Szalone przygody na obozie dla uzdolnionych psychicznie dzieci. Psychonauts to wspaniała fabuła, pełna humoru i absurdu. Aktualnie crowdfundingowo zbierane są fundusze na kontynuację.

 • Forza Motorsport – ta arcade’owa ściganka sprzedała wiele konsol Microsoftu. Dla wielu jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza gra samochodowa ever. W 2015 roku ukazała się szósta część Forzy.

 • Battlefield 2 – Tak, Battlefield 2 ma już 10 lat. Ta strzelanina zyskała olbrzymią popularność dzięki możliwości jednoczesnej zabawy po sieci dla sporej ilości osób. Wielu fanów właśnie drugiego BFa uznaje za najlepszego w serii. Studio DICE, producent serii, zapowiedziało, że pracuje już nad piątą odsłoną Battlefield.

 • F.E.A.R. – strzelanina w klimacie azjatyckiego horroru. Snujemy się po opuszczonych budynkach i piwnicach kompleksu, w którym prowadzono potworne eksperymenty, w wyniku których doprowadzono do zbiorowego szaleństwa. Zza węgłów zaskakiwała postać tajemniczej dziewczynki i różnego rodzaju mroczne halucynacje.

 • Quake 4 – czwartego Quake wyprodukowało nie ID Software, a współpracujące z nimi studio Raven. Czwarty Quake nie został obwołany za najlepszą część serii, był trochę wtórny i toporny. Na szczęście miewał swoje momenty, w których potrafił błysnąć. Wciąż mam przed oczyma ucinanie nóg naszej postaci i jej przemianę w Strogga na taśmie montażowej.

 • Civilization IV – choć Civilization III wzbudziło nieco kontrowersji w zmianach, które wprowadziło, to przesiadka naCivilization IV już nie rodziła niepotrzebnych emocji. Rozgrywka była niesamowicie miodna, gra wspierała mody, a grafika była okazała w trójwymiarze.

A Wy jakie macie wspomnienia z tymi latami? Dopisalibyście jakieś tytuły? Pozostawcie to w komentarzach. 

Czytaj więcej na zaprzyjaźnionym Gameshrine.pl

Stały współpracownik

Dziennikarz i tłumacz ale posiada wiele innych twarzy. Poszukuje rozwiązań wydłużających dobę do 72 h.

Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?