Kompozytor Duke Nukem 3D pozywa Gearsoft i Valve

Bobby Prince – autor muzyki do Duke Nukem 3D – postanowił wejść na drogę prawną z Gearsoft Software oraz Valve. Powodem jest wykorzystanie twórczości kompozytora bez jego zgody.

Bobby Prince to kompozytor, który pracował nad kultowymi produkcjami pokroju Doom I i II, Wolfenstein 3D, Duke Nukem II oraz Nuke Nukem 3D. To właśnie ostatnia z wymienionych pozycji stała się powodem wystosowania przez autora pozwu przeciwko Randy’emu Pitchfordowi i jego studiu Gearsoft Software.  Zdaniem kompozytora firma bezprawnie wykorzystała jego prace w grze Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour. Wezwanie do sądu otrzymało również Valve, bo nie usunęło pozycji ze Steama, pomimo roszczeń Prince’a.

Zobacz również: Będzie grane! – czyli growe premiery października

Bobby Prince uważa, że nadal jest właścicielem praw autorskich do 16 utworów, które stworzył z myślą o shooterze Duke Nukem 3D z 1996 roku. Odpowiedzialne za strzelankę studio Apogee dysponowało jedynie częściowymi prawami do ścieżku dźwiękowej, kiedy w 2010 odsprzedało markę firmie Gearbox. Dlatego wykorzystanie jej w odświeżonej wersji Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour powinno odbyć się po konsultacjach z Princem. Do tych jednak w ogóle nie doszło.

Kompozytor skontaktował się w tej sprawie z Randym Pitchfordem, który miał rozwiązać ten konflikt. Nigdy jednak nie wypłacił artyście żadnej rekompensaty, miał też odmówić wycofania utworów z gry. Starania Prince’a zostały również zignorowane przez Valve, które nadal prowadzi sprzedaż gry na platformie Steam.

Gearbox Software, Gearbox Publishing, Randy Pitchford i Valve mają jeszcze 19 dni na odniesienie się do zarzutów. W tym miejscu możecie podejrzeć oryginalną treść pozwu.

Źródło: pcgamer.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Pasjonat gier wszelakich (szczególnie polskiego gamedevu), entuzjasta powieści fantastycznych oraz horrorów i fan długich spacerów z psem.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?