Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1 – Nuworysz z nawijką – recenzja komiksu

Marvel Now 2.0 na razie nie zachwyca – pierwsze komiksy wydane przez Egmont w ramach tej serii powodują raczej rozczarowanie, niż zachwyt. Jasnym punktem w ofercie miała szansę stać się nowa odsłona przygód Deadpoola, ulubieńca publiczności, której pierwszy tom pt. Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1: Nuworysz z nawijką recenzujemy poniżej.

Gerry Duggan i Matt Hawthorne to twórcy na stałe związani z postacią Deadpoola w okresie Marvel Now, zatem lektura Nuworysza z nawijką nie będzie żadnym zaskoczeniem dla czytelników – to wciąż ten sam klimat, sposób narracji i znajome rysunki. Po sporej dawce uderzeniowej, jaką stanowią wszystkie wydane w ostatnim czasie komiksy z tym bohaterem, trudno tak naprawdę będzie zaskoczyć fabułą, ale nie można odmówić scenarzyście próby odświeżenia oblicza serii.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-01-Nuworysz-z-nawijka_Plansza_1.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1 – Nuworysz z nawijką

Zawartość Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1: Nuworysz z nawijką kojarzy mi się trochę z wydarzeniami prezentowanymi na łamach Amazing Spider-Man: Globalna sieć tom 1 – Wrogie przejęcie, który niedawno recenzowaliśmy. W przypadku pyskatego najemnika transformacja w rozpoznawalnego na całym świecie człowieka-instytucję i sponsora Avengers wypadła jednak lepiej, niż u Petera Parkera. Czemu? Bo mimo tych z pozoru istotnych zmian Deadpool pozostał sobą – wciąż ma durne pomysły, apetyt na krew swoich wrogów, ale i przebłyski dobroci serca.

Co się zaś zmieniło? Deadpool zwerbował całą gamę naśladowców, każdego z innej bajki, którzy wykonują misje w ramach jego psychopatycznej wersji „Bohaterów do wynajęcia”. Działalność gospodarcza prowadzona w ten sposób nie jest jednak łatwa w utrzymaniu, więc nawet podkradziona od Luke’a Cage’a i Iron Fista licencja może nie wystarczyć. Prawdziwe kłopoty zaczną się jednak, kiedy okaże się, że w szeregach sojuszników ukrywa się bezwzględny zdrajca.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-01-Nuworysz-z-nawijka_Plansza_2.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1 – Nuworysz z nawijką

Na kartach komiksu dzieje się sporo, czasem nawet za dużo, ponieważ nagromadzenie postaci potrafi miejscami dać się we znaki, jednak to tylko wprowadzenie do właściwej historii, która szybko powinna przywrócić status quo dla tego bohatera. Chwilowe zmiany nie są natomiast w mojej ocenie tak trudne do przełknięcia, jak w przypadku Spider-Mana, bo Wade Wilson nadal rzuca śmiesznymi żarcikami i obcina głowy swoim ofiarom.

Żeby nie było tak całkowicie infantylnie, w tle wciąż przewija się kwestia śmierci rodziców Wade’a, a konkretnie sprawcy, który podłożył ogień. Winnego znają wszyscy w otoczeniu Deadpoola, poza nim samym, ale moment, w którym będzie musiał stawić czoła prawdzie, zbliża się nieubłaganie. Na te dodatkowe smaczki fabularne czytelnicy będą musieli jeszcze poczekać, ale dla mnie to jasny sygnał, że twórcy nie zapomnieli o tym, co sprawdzało się najlepiej w poprzednio wydanych tomach Marvel Now.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-01-Nuworysz-z-nawijka_Plansza_3.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1 – Nuworysz z nawijką

Czy warto więc zainwestować w Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1: Nuworysz z nawijką? Jeśli podobały wam się poprzednie odsłony przygód Wade’a z Marvel Now, to właściwie poczujecie się jak w domu. To wciąż ten sam poziom – z dynamicznymi, żywymi, czytelnymi rysunkami, szalonym humorem i abstrakcyjnymi pomysłami. Osobiście chciałbym teraz czegoś więcej, lepszego wykorzystania możliwości, jakie daje rzeczywistość po Tajnych Wojnach, bo do tej pory można już przecież odczuwać przesyt, ale jeśli Deadpoola łykacie w każdych ilościach, to najnowsza odsłona nie powinna zmienić tego stanu rzeczy.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/383/271/383271/1543345896/800.jpg

Okładka komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 1 – Nuworysz z nawijką

Tytuł oryginalny: Deadpool: World’s Greatest Vol. 1 – Millionaire with a Mouth
Scenariusz: Gerry Duggan
Rysunki: Matt Hawthorne
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 120
Ocena: 75/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?