Media Rodzina wydaje oficjalne oświadczenie po spaleniu książek w Gdańsku

Po wczorajszym posłaniu na stos i spaleniu książek w jednej z gdańskich parafii wydawnictwo Media Rodzina zdecydowało się zająć oficjalne stanowisko. Jedną ze spalonych pozycji był bowiem wydany przez nią i znany wszystkim Harry Potter.

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na wczorajszą akcję spalenia książek m.in. naszego wydawnictwa w gdańskiej parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej, przesyłam krótkie oświadczenie.

Wiele lat temu, podczas konferencji prasowej, J.K. Rowling usłyszała pytanie: „Czy wierzysz w magię?”. Odpowiedziała: „Nie wierzę w magię. Wierzę w siłę wyobraźni”. Od tego czasu zawsze cytuję tę odpowiedź, gdy pojawiają się jakiekolwiek kontrowersje dotyczące serii o Harrym Potterze.

Książki z cyklu „Harry Potter” nie są zaproszeniem, by brać magię na poważnie. Są czystą fantazją. Dają natomiast swoim czytelnikom ważną lekcję: Harry nie zwycięża dlatego, że jego magia jest potężniejsza. Odnosi sukces, ponieważ jest gotów wybrać to, co dobre. A nie to, co łatwe.

Z poważaniem,

Robert D. Gamble
prezes i założyciel
wydawnictwa Media Rodzina

Zobacz również: Nowa książka Tolkiena w księgarniach

Gamble jest anglikańskim pastorem. W latach 1991-1998 prowadził w Poznaniu rozgłośnię radiową Radio Obywatelskie, a w 1992 roku wraz z Bronisławem Kledzikiem założył wydawnictwo Media Rodzina, którego nakładem ukazały się również m.in. Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, czy Igrzyska śmierci Suzanne Collins.

Akcję palenia książek zorganizowała fundacja SMS z Nieba, chcąca w ten sposób walczyć z szerzącym się w popkulturze okultyzmem. W jej trakcie oprócz Harry’ego Pottera spalono także m.in. egzemplarze cyklu Zmierzch, a także hinduskie figurki i tradycyjną afrykańską maskę.

Źródło: Media Rodzina / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarka

Z wykształcenia antropolożka kulturowa. Z pasji graczka, filmożerczyni i mól książkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?