Advertisement
Advertisement

Ruszył Tofifest 2020. Co warto zobaczyć na festiwalu?

Niezłomni i trwają do końca – właśnie ruszyła 18. edycja festiwalu Tofifest w Toruniu, z którym mamy okazję współpracować. Podczas tej edycji ponownie będzie można zobaczyć zarówno kino niezależne, jak i to nieco bardziej popularne, co symbolizuje patronka tegorocznej edycji, czyli silna i tajemnicza Leeloo z Piątego elementu. Część filmów wyświetlana będzie w Internecie, a część tak samo jak podczas każdej poprzedniej edycji – w toruńskich salach kinowych. Oto 3 punkty programu Tofifestu, które najbardziej przykuł naszą uwagę i na pewno pofatygujemy się, aby je zaliczyć na mapie festiwalowej.

1.Pasmo fińskie

Jak co roku na festiwalu Tofifest przybliża widzom kinematografię kraju geograficznie nieodległego, a filmowo mało poznanego. W tym roku wejdziemy w głąb Finlandii, którą przedstawi pasmo fińskie, a jej sponsorem i patronem jest Konsul Honorowy Finlandii. W programie sekcji znalazły się najgłośniejsze produkcje fińskie z ostatnich lat. Zobaczymy Głupie młode serce, laureata Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale, Skrzydełko z gwiazdą fińskiego kina Linneą Skog w głównej roli (dostała za nią Jussi, fińskiego odpowiednika Oscara) czy Zaczarowany las uznany za jeden z najlepszych fińskich filmów dokumentalnych ostatnich lat.

2. Sekcja Bella Women

Bella Women to nowe pasmo, którego oficjalnym patronem jest sponsor główny festiwalu firma TZMO i marka Bella. Sekcja ma na celu upowszechnianie kobiecych zawodów filmowych. Zaczyna się od zawodu reżyserki. Pokazane zostaną w nim dokonania polskich niepokornych filmowczyń, wydobywając siłę ich opowieści. Do zobaczenia filmy takich reżyserek, jak: Kasia Adamin (Boisko bezdomnych), Jagoda Szelc (Monument) czy Agnieszka Smoczyńska.

3. Wszystkie te filmy, które powinniśmy zobaczyć w kinie, a z jakichś powodów jeszcze nie widzieliśmy

Do obejrzenia mnóstwo obrazów docenionych zarówno przez krytyków, jak i widzów. Wspaniały dramat o odchodzeniu oraz traumie wyroku śmierci Babyteeth, wyświetlany obecnie w kinach w całej Polsce Szarlatan, głośny Skandal. Ewenement Molesty, a także Judy czy Złotokap – wszystkie te filmy będą do obejrzenia dla zapominalskich w CKK Jordanki w Toruniu. Nie mieliśmy czasu obejrzeć ich wcześniej? Dzięki festiwalowi Tofifest nadrobimy zaległości.

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?