Advertisement

Project Scorpio – znamy parametry nowej konsoli Microsoftu!

Od pamiętnych targów E3, na których Microsoft zapowiedział zupełnie nową i mocniejszą konsolę od ONE, mija już rok. Przeciętny debiut XBOX ONE sprawił, że od tamtego czasu pojawiło się wiele spekulacji i nadziei jakoby producent szykował dla swoich konsumentów coś naprawdę niesamowitego. Amerykańska firma nie dostarczała konkretnych informacji, które mogłyby zweryfikować nasze oczekiwania, aż do teraz. W sieci została udostępniona pełna specyfikacja konsoli i kilka znaczących informacji na temat wspierania gier z XBOX 360 oraz XBOX ONE.

Project Scorpio, w statystykach, prezentuje się następująco:

 • CPU – własne osiem rdzeni  x86 z taktowaniem 2.3GHz
 • GPU – własne GPU, 40 dostosowanych jednostek obliczeniowych o częstotliwości 1172MHz
 • Pamięć – 12GB GDDR5
 • Pasmo pamięci – 326GB/s
 • Dysk twardy – 1TB 2.5-inch
 • Napęd optyczny  – 4K UHD Blu-ray
 • Zasilacz: 245 W
 • Wyjście HDMI: 2160p, 60 Hz, HDR10, HDCP 2.0
 • Kodeki wideo: HEVC/h.265, VP9, AVC/h.264, MPEG2, MPEG4 part 2, VC1/WMV9
 • Audio HDMI (zakodowane): Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD z Atmos (z gier)
 • Audio HDMI (podawane): Dolby TrueHD (opcjonalnie Atmos), DD+ (opcjonalnie Atmos), DTS-HR/MA (opcjonalnie DTS:X)
 • Audio SPDIF (zakodowane): Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, PCM 2.0
 • Kodeki audio (odkodowane): AAC, MP3, MPEG1, WMV
 • Łączność bezprzewodowa: IEEE 802.11ac (5 GHz/2,4 GHz), 2×2 WiFi z WiFi Direct dla sieci domowych
 • Ethernet: IEEE 802.3 10/100/1000
 • Akcesoria radio: dedykowane radio bezprzewodowe Xbox Wireless

Zobacz również: Spider-Man na PS4 od Insomniac Games jeszcze w tym roku

Na tle takich konkurentów jak PlayStation 4 czy XBOX ONE, Project Scorpio wygląda naprawdę okazale. Ilość jednostek obliczeniowych, pamięci RAM oraz pasmo przepustowości pamięci zdecydowanie przebija zarówno konsole od Sony, jak i wcześniejszy produkt Microsoftu ze znaczkiem S. Nadchodząca konsola będzie stawiać na szybkość działania oraz moc obliczeniową. Pomóc ma jej w tym wbudowany w procesor poleceń GPU Direct3D 12, który zdecydowanie odciąży, nawet o połowę, główny procesor. Wykorzystanie kodeka HEVC pozwoli graczom na nagrywanie obrazu w jakości HDR. Xbox GameDVR umożliwi rejestrowanie materiałów w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Niestety wciąż nie wiadomo nic na temat wyglądu Scorpio. Microsoft zapowiedział prezentacje obudowy na targi E3 2017. Producent zapewnia jednak, że wygląd i specyfikacja obudowy ma zapewnić konsoli bardzo dobre chłodzenie i wyeliminować zagrożenie przegrzania.

Project Scorpio będzie wspierał dodatkowo wszystkie tytuły wypuszczone dotąd na konsolę XBOX 360 oraz XBOX ONE. Wszystkie gry o jakości 900p oraz 1080p na nowym produkcie Microsoftu mają działać w rozdzielczości 4K.

forza 5 xbox one screenshot

Patrząc na specyfikacje nowej maszyny Microsoftu trudno wyjść z podziwu. Zaprezentowany sprzęt przerasta zdecydowanie wszystkie dotychczasowe wypuszczone na rynek konsole. Producent sam podkreśla, że wyciągnął bardzo surowe wnioski z porażki ONE i chciał zapewnić przyszłym deweloperom idealne narzędzie do pracy. Scorpio, bez wątpienia, umożliwi tworzenie gier w niesamowitej jakości i przeniesie konsolowe tytuły na kolejny poziom doświadczeń. Wszystko wskazuje na to, że dominacja PS zostanie przełamana, bo nadchodzący XBOX aspiruje do miana konsoli idealnej. Microsoft pokazuje, że potrafi uczyć się na swoich błędach i jest nawet w stanie wypuścić zupełnie nowy model konsoli, w krótkim czasie, aby ratować markę. Czekamy więc z niecierpliwieniem na kolejne targi E3 i kolejne informacje od amerykańskiego producenta.

Źródło: xbox.com / Ilustracja wprowadzenie: mat. prasowe

Dziennikarz

Zagorzały fan fantasy, szeroko pojętego gamingu oraz student w jednym.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?