Advertisement Advertisement
banner

Recenzja Salonu Gier w Far Cry 5

Far Cry 5 to jedna z najlepszych odsłon serii. Gracze bardzo dobrze przyjęli najnowszą produkcję Ubisoftu, co przekłada się oczywiście na rekordowe wyniki sprzedaży. Codziennie miliony graczy przemierza lasy Hope Country w poszukiwaniu przygód. A tych w grze nie brakuje.

Jeśli jednak komuś udało się zajrzeć już pod każdy kamień, wyzwolić wszystkie posterunki (i to po kilka razy) i nudzą go już polowania oraz wędkowanie, to… i tak nadal ma co robić w grze. Znudzeni gracze mogą po prostu odwiedzić Salon Gier, który zaoferuje im kolejne godziny emocjonującej zabawy.

O trybie Arcade:

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czym jest wspomniany Salon Gier, to nie odpowiem jednoznacznie. Każdy gracz znajdzie w nim coś innego. Dla łowcy platyn będzie to po prostu upierdliwy głaz na drodze do upragnionego calaka. Będzie on bowiem musiał zdobyć aż pięć pucharków w Arcade i nie wszystkie będą szybkie, łatwe i przyjemne. Domorośli programiście znajdą w Salonie Gier  edytor poziomów, który pozwoli im rozwinąć skrzydła i stworzyć nowe mapy. Wielbiciele strzelania znajdą tam wiele map, którymi będą mogli cieszyć się w rozgrywce solo lub wieloosobowej. Dla mnie była to po prostu dobra zabawa.

far cry automat

Zobacz również: Psychopaci, karabiny i piękne krajobrazy, czyli historia serii Far Cry

W rzeczywistości Far Cry 5 Arcade (czy jak kto woli: Salon Gier) to po prostu tryb gry, w którym możemy bawić się samotnie lub w kooperacji/online na mapach stworzonych przez innych graczy.

Jak rozpocząć

Zabawę w Salonie Gier możemy rozpocząć w jeden z kilku sposobów. Najprościej jest odpalić tryb Arcade bezpośrednio z menu gry, wybierając właściwą opcję. Jeśli jednak zdecydujemy się na rozegranie kilku map, a będziemy już w świecie Hope Country, to zamiast wyłączać całą grę, możemy odszukać jeden z charakterystycznych plakatów lub automatów znajdujących się w różnych miejscach. Wystarczy podejść do wspomnianego plakatu lub automatu i potwierdzić chęć gry. Możemy oczywiście także przejść z rozgrywki fabularnej do trybu Arcade, wybierając właściwą opcję w menu.

far cry plakat

Typy gry

W Salonie Gier możemy grać solo lub z zaproszonymi znajomymi (tak jak w przypadku kampanii). Na graczy chcących grać samodzielnie (lub ze znajomym) w kooperacji czekają cztery różne tryby:

 • Strażnica – naszym celem jest zdobycie obozu. Aby tego dokonać musimy wyeliminować wszystkich przeciwników. Dodatkowo punktowane jest wykonanie misji bez wykrycia. Jeśli zostaniemy wykryci, przeciwnicy dostaną wsparcie w postaci posiłków, a my aby wygrać będziemy musieli pokonać większą ilość strażników.
 • Szturm – musimy po prostu wyeliminować wszystkich przeciwników znajdujących się na mapie. Wrogowie, w miarę postępu zadania, będą pojawiać się w różnych miejscach. Zwycięstwo następuje w chwili wyeliminowania wszystkich przeciwników.
 • Polowanie na nagrodę – naszą misją jest wyeliminowanie wszystkich specjalnych celów. Oczywiście każdy z naszych celów zazwyczaj posiada swoją obstawę, która będzie starała się utrudnić nam nasze zadanie.
 • Wędrówka – polega na znalezieniu właściwej drogi oraz dotarciu do wyjścia.

far cry menu

Zobacz również: Far Cry 5 – recenzja gry

Oczywiście Ubisoft zadbał także o graczy lubiących starcia sieciowe. Na wielbicieli wieloosobowych zmagań czekają dwa tryby:

 • Starcie drużynowe – dwie drużyny, złożone z maksymalnie 6 graczy każda, rywalizują na wybranej mapie. Zwycięża zespół, który jako pierwszy osiągnie wymaganą ilość punktów (zabitych przeciwników) lub ma najwięcej punktów w chwili zakończenia rozgrywki.
 • Starcie – czyli klasyczny deathmatch, w którym rywalizujemy z innymi graczami. Zwycięża osoba, która zabije najwięcej przeciwników. W rozgrywce może brać udział do 12 graczy.

Edytor map

Jak już wspomniałem wcześniej, Salon Gier to nie tylko gra na rozmaitych mapach. Znajdziemy w nim także narzędzie do samodzielnego tworzenia lokacji, na których później możemy grać.

A jak wygląda samo narzędzie? Nawigacja jest dość prosta i intuicyjna. Nie potrzeba wyśrubowanych umiejętności, aby wysmażyć coś ciekawego w kreatorze. Projektowanie lokacji jest o tyle uproszczone, że nie musimy ręcznie tworzyć wielu elementów. Ubisoft oddał w nasze ręce narzędzie zawierające w sobie obiekty znane nam już z wcześniejszych gier studia. Dlatego jeśli będziecie chcieli, to na swojej mapie możecie umieścić drapacze chmur z Watch Dogs, wraki statków z Assassin’s Creed IV czy świątynie z Far Cry Primal.

https://youtu.be/PDmX3j8N18w

Dodatkowo bawiąc się w developerów możemy dowolnie urozmaicać rozgrywkę poprzez specjalne modyfikatory. W naszym arenale modyfikacji rozgrywki znajdziemy między innymi:

 • nieskończoną amunicję
 • zabicia jednym strzałem
 • zmodyfikowaną grawitację
 • niewidzialność
 • zmodyfikowane skakanie

i wiele, wiele więcej…

Fani gier świetnie się bawią przy edycji map, dając upust swojej kreatywności i istny popis mistrzowskich umiejętności. Udowodnili oni, że nie ma dla kreatora rzeczy niemożliwych i odtworzyli w nim już wiele znanych z innych produkcji miejscówek. Do tej pory powstały mapy będące replikami kultowych lokacji z takich gier jak Counter-Strike, Resident Evil 7, Call of Duty oraz Playerunknown’s Battlegrounds.

https://youtu.be/6D-RkcMpu5E

Zobacz również: Pierwsze wydarzenie na żywo w Far Cry 5 już trwa!

Podsumowanie

Salon Gier w Far Cry 5 to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie. Zabawa na dodatkowych mapach tworzonych przez graczy może dać niejednemu graczowi tyle samo frajdy, co przejście kampanii. Może nawet okazać się zabawą na znacznie dłuższy czas niż podstawka gry.

Zgodnie z obietnicą Ubisoftu, kreator map ma być stale rozwijany i wspierany. Pozwala to wierzyć, że fani będą mogli tworzyć coraz lepsze i ciekawsze mapy. Patrząc po tym, jakie mapy powstały w ciągu kilku dni od premiery gry, możemy oczekiwać jeszcze wielu wspaniałych miejscówek, które zapewnią nam wiele godzin wspaniałej zabawy.

Oczywiście konieczny jest sprawdzony system selekcji tworzonych map, aby do rozgrywek sieciowych trafiały tylko te najlepsze. Bawiłem się odrobinę trybem bohatera, w którym gracz jest swoistym królikiem doświadczalnym, który testuje i ocenia nowo powstałe mapy. Natknąłem się wówczas na kilka absurdalnych, na których mocno się wynudziłem lub których po prostu nie można było ukończyć.

https://youtu.be/IvOgOZyYKZU

Minusem jest także brak naszych statystyk. Jeśli zależy komuś na wbiciu trofeów niezbędnych do platyny, to z pozycji salonu gier nie ma on możliwości sprawdzenia stanu swoich postępów. Nie dowiemy się więc ile gier wieloosobowych wygraliśmy i ilu przeciwników zabiliśmy. Te informacje możemy sprawdzić dopiero na stronie po zalogowaniu do profilu gracza. Może w niedalekiej przyszłości producenci dodadzą niewielkim patchem statystyki do samej gry.

Jedną z najlepszych cech trybu Arcade jest właśnie jego stylizacja na salon gier. Napis na ekranie startowym „wrzuć monetę”, pikselowa grafika i charakterystyczna muzyka w tle robią naprawdę fajny klimat. Przypomniały mi się długie przerwy w szkole. Zawsze spędzaliśmy je z kolegami w sąsiadującym z naszą szkołą mini salonie gier, który składał się z czterech obleganych automatów. Oj to były czasy…

Gra była recenzowana na platformie Playstation 4 

Ilustracja wprowadzenia: Ubisoft

Dziennikarz

Na pełny etat bronię Galaktyki strzelając z blastera, latając X-Wingiem i wymachując mieczem świetlnym.
Później pozwalam odpocząć nadgarstkom od pada relaksując się przy lekturze ulubionych komiksów i oglądaniu filmów.
A o moje zdrowie i kondycję dbają troskliwe Pokemony, które codziennie wyciągają mnie z domu na długie spacery.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?