Hrabstwo Harrow tom 3 – Węże – recenzja komiksu

Hrabstwo Harrow – Węże to trzeci tom niezwykle klimatycznej opowieści grozy, wprowadzonej na rynek przez Mucha Comics. Osadzona w sennej, wiejskiej miejscowości fabuła z każdym kolejnym albumem nabiera rumieńców, odsłania nowe fakty i przybliża nas do odkrywania kolejnych przerażających tajemnic. Cztery zebrane tu zeszyty skupiają się za każdym razem na kimś innym i tym razem wcale nie odniosłem wrażenia, jakoby osiemnastoletnia Emmy była tu główną bohaterką.

Strona komiksu Hrabstwo Harrow tom 3 - Węże

W pierwszym zeszycie obserwujemy, jak tajemniczy Bezskóry Chłopiec desperacko stara się rozwikłać tajemnicę swojego pochodzenia. Jest to o tyle dramatyczne, że biedne stworzenie nie zna nawet swojego imienia, które tak bardzo pragnie usłyszeć. Namówiony przez tajemniczego jegomościa zakrada się do rodzinnego domu, a my będziemy mieli szansę dowiedzieć się, w jak dramatycznych okolicznościach zginął młodzieniec. Nie wiem jak Wam, ale mnie przypomniała się pierwsza Piła… Aż ciarki przechodzą po plecach.

Ważną rolę w dalszej części fabuły odegra niejaka Pani Lovey, mieszkająca w chatce na odludziu staruszka, o której wszyscy sądzą, że jest wiedźmą, podobnie jak Hester. Wiele zresztą na to wskazuje, szczególnie że kobieta wydaje się posiadać umiejętność rozmawiania z wężami. Te, w całej swej majestatycznej dzikości, wydają się być na usługach mrocznych mocy. Chcąc nie chcąc bliską styczność z gadami będzie musiała mieć Bernice, która postara się je wyłapać, zanim zaatakują kolejnych mieszkańców. To ważny, przełomowy moment w historii tej młodej postaci i nie mogę się doczekać, by poznać jej dalsze losy.

Strona komiksu Hrabstwo Harrow tom 3 - Węże

Najmniej do gustu przypadł mi ostatni rozdział, w którym Emmy odwiedza nawiedzony dom i stara się uwolnić pewną rodzinę od wpływu złego ducha. Tutaj wspomagająca Tylera Crooka rysowniczka Hannah Christenson popuściła wodze wyobraźni nieco zbyt mocno i w efekcie wyszedł jej chaotyczny, mało czytelny miszmasz, przez który brnie się najciężej. Na szczęście dotyczy to tylko tego pojedynczego zeszytu: pozostałe to oczywiście kunszt wspaniałego artysty, który na każdym kroku stara się zaskoczyć czytelnika. W stylu Crooka zakochałem się od pierwszego kontaktu z serią, a największe wrażenie wciąż robią na mnie plansze tytułowe w każdym z zeszytów. Warto zauważyć, że w tomie Węże pierwszy zeszyt rysuje Carla Speed McNeil. Jej rysunek jest wspaniały, bardziej realistyczny i mrokiem dorównuje, a nawet przewyższa artyzm Crooka.

Drobne potknięcie, jakim w moim odczuciu jest ostatnia zawarta tu opowieść, nadrabia soczysty cliffhanger. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym tomie doczekamy się powrotu Kammi, złej siostry-bliźniaczki Emmy. Chociaż w przypadku Hrabstwa Harrow nic nigdy nie jest tym, na co wygląda. Może tajemnica ukryta jest jeszcze gdzie indziej?

Strona komiksu Hrabstwo Harrow tom 3 - Węże

Węże niespecjalnie posuwają scenariusz naprzód, ale wciąż nie mogę się oprzeć mrocznemu, niepowtarzalnemu klimatowi tej pełnej koszmarów opowieści. Brakowało mi komiksowego horroru z prawdziwego zdarzenia, a Mucha Comics ma dla fanów gatunku całkiem solidną propozycję. Być może nie jest to historia nie dająca spać po nocach, ale kreatywność twórców wciąż potrafi zaskakiwać.

Na koniec warto wspomnieć o jak zwykle obszernej galerii materiałów dodatkowych, pokazujących między innymi szkice postaci czy proces powstawania poszczególnych plansz. Wszystko to opatrzone jest błyskotliwymi komentarzami odautorskimi i wciąż stanowi jedną z najbardziej satysfakcjonujących porcji dodatków, z jakimi miałem do czynienia w komiksach. Na pewno godne pochwały. Hrabstwo Harrow nadawałoby się na jakąś serialową antologię w stylu American Horror Story. Kto wie, może kiedyś doczekamy się takiej ekranizacji?


Okładka komiksu Hrabstwo Harrow tom 3 - Węże

Tytuł oryginalny: Harrow County Volume 3: Snake Doctor

Scenariusz: Cullen Bunn

Rysunki: Tyler Crook, Hannah Christenson, Carla Speed McNeil

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Mucha Comics 2017

Liczba stron: 120

Ocena: 75/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, okazjonalnie tłumacz. Kocha kino, seriale, książki, komiks i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział Popkultura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?