Chew – Przedstawienie Serii

Chew to seria komiksów, która pojawiła się w Polsce pod koniec 2014 roku, za sprawą wydawnictwa Mucha Comics. Oryginalnie tytuł ten zaczął ukazywać się od 2009 roku i został wydany przez trzecią siłę komiksu w USA, wydawnictwo Image Comics. W Polskim wydaniu na jeden tom przypada pięć oryginalnych zeszytów wydanych w USA. Tomy liczą po 128 stron, wydanych w kolorze na papierze kredowym, a całość spięta jest w twardej oprawie.

Historia opowiada o losach Tony’ego Chu, detektywa-cybopaty, pracującego w Amerykańskim Departamencie ds. Żywności i Leków. Po epidemii ptasiej grypy, która zabiła 23 miliony ludzi i całkowitym zakazie hodowli oraz sprzedaży drobiu, agencja ta stała się najpotężniejszą organizacją na świecie.

Bycie cybopatą oznacza, że Tony odbiera różne odczucia i informacje z każdej zjedzonej rzeczy. Jedząc jakiś owoc, będzie wiedział gdzie został on wyhodowany, jakich pestycydów użyto i kto go dotykał. Jeśli natomiast zje mięso, będzie widział w jakich warunkach zginęło zwierzę, z którego ono pochodzi oraz uzyska inne mało przyjemne informacje. Jego umiejętności są oczywiście bardzo przydatne w rozwiązywaniu różnych ciężkich spraw. Jeśli tylko będzie potrafił przełamać on w sobie wstręt do jedzenia obrzydliwych rzeczy, jakie można znaleźć na miejscu zbrodni.

skan4 600

Oczywiście jego dar to również przekleństwo. Jedyne, co Tony może bez problemu jeść, to buraki. Nie powodują one u niego żadnych negatywnych odczuć czy wizji. Nie jest mu łatwo żyć, a inni pracownicy agencji uważają go za dziwoląga i nie są dla niego zbyt mili.

Rysunki są bardzo przyjemne i doskonale wpasowują się w dość abstrakcyjny i groteskowy styl komiksu. Twórcy wykazali się wielką kreatywnością i odwagą we wcielaniu swoich zwariowanych pomysłów w życie. Jest to opowieść kryminalna z doskonale wyważonym i wymieszanym humorem, abstrakcją i czasem może nawet obrzydzeniem. Potrafi zaskoczyć, rozbawić oraz pozwala oderwać się od otaczającej rzeczywistości, zabierając nas do swojego magicznego i przerysowanego świata.

Moim zdaniem warto zapoznać się z tym tytułem. W szczególności polecam dwa pierwsze tomy Przysmak Konesera i Międzynarodowy Smak. W kwietniu ukazał się tom czwarty, a już na maj zapowiedziano wydanie tomu piątego.  

 

Chew przedsmak konesera 

Tytuł oryginalny: Chew: Taster’s Choice

Scenariusz: John Layman

Rysunki: Rob Guillory

Tłumaczenie: Robert Lipski

Wydawca: Mucha Comics

Liczba stron: 128

Ocena: 85/100

 Ilustracje: www.komiks.gildia.pl

Stały współpracownik

Szef organizacji Post-Apokalipsa Polska. Działacz na rzecz kultury. Pasjonat komiksów, fantastyki i sztuki.

Prowadzi też prywatny blog komiksowy www.komiksowenotatki.tumblr.com

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?