Advertisement
banner

Komiksowa geneza Superbohatera: Dr Doom

Prawdziwe Imię: Victor Von Doom
Zawód: Monarcha
Status społeczny : Król Latveria
Miejsce narodzin: Latveria
Pierwsze pojawienie się: FANTASTIC FOUR Vol. 1, #5.

Victor von Doom urodził się w Latverii. Jest to niewielkie państwo znajdujące się na terenie Karpat. W owym czasie Latverią władał Tyran, który nienawidził cyganów i ciemiężył swój lud. Ojciec Victora – Werner był miejscowym znachorem, zaś jego matka parowała się za dnia wróżbami, a w nocy zgłębiała tajniki czarnej magii. Cynthia – matka Victora – chcąc zakończyć rządy tyrana zawarła pakt z Mephistem. Sprzedała mu swoją duszę w zamian chciała zyskać siłę, która przepłoszy barona z kraju. Jednak „władca piekieł” oszukał kobietę, nie dając jej pełnej władzy nad mocą. Pobliskie miasteczka ogarnęła plaga zabijając przy tym setki dzieci. Za ten czyn „wiedźma” była ścigana przez ludzi barona, aż w końcu została ciężko ranna. Resztkami sił dotarła do domu, aby poprosić męża by dopilnował aby ich syn nie szedł w jej ślady.

Pewnego razu gwardziści barona przyszli po Wernera i zabrali go do zamku tyrana. Kazano mu wyleczyć chorą na raka żonę władcy. Po nieudanej terapii znachora władca Latverii kazał zgładzić Wernera, jednak temu udało się zbiec z zamku. Dotarł do obozu i postanowił uciekać z synem z kraju. Jednak w ucieczce przeszkodziła im śnieżyca w górach. Gwardia barona znalazła uciekinierów prawie zamarzniętych i zabrali  ich z powrotem do obozu. Znachor zdążył oddać chłopca w ręce Borysa – swego przyjaciela po czym zmarł w skutek wyziębienia organizmu. Po śmierci obojga rodziców Victor zamknął się w sobie i poprzysiągł zemstę na oprawcach. Potajemnie zaczął studiować księgi swojej matki ucząc się zastosowań czarnej magii. Odkrył w sobie również smykałkę do technologii i wykorzystywał to tworząc bronie dla ruchu oporu. Wkrótce udało mu się połączyć swoje wynalazki z czarną magią nadając im nową „świeżość”.

Sława o młodym geniuszu szybko dotarła do Ameryki, gdzie zdecydowano mu przyznać stypendium naukowe i kontrakt na projekty rządowe. Na Uniwersytecie Stanu Nowy York Doom poznał innego zdolnego młodzieńca – Reeda Richardsa. Jednak nie spodobało mu się jego entuzjastyczne podejście do nauki. Victor zgłębiał swoją wiedzę z zakresu fizyki teoretycznej, zwłaszcza z podróży między wymiarami i w czasie. Victor szybko stał się popularny w stanach. Dla armii stworzył roboty bojowe i zaczął pracę nad wehikułem czasu. Potajemnie zaczął pracować nad maszyną, która przeniosła by go do wrót piekieł. Projekt ten zakończył się powodzeniem i przeniósł on swoją psychikę do piekła, gdzie spotkał swoją matkę. Jednak Mephisto zauważył młodzieńca i wyrzucił go ze swego królestwa. Spowodowało to eksplozje urządzenia, która oszpeciła twarz Dooma. Kiedy odzyskał przytomność wpadł w szał, czując przy tym cały czas na sobie dotyk demona. Przejał kontrolę nad swoimi botami i zniszczył cały kompleks wojskowy.

Po tych wydarzenia schronił się gdzieś w Europie Wschodniej. Nękany był przez wiele miesięcy przez koszmary, aż w końcu odwiedził go włóczęga Otto i poprosił go, aby wypełnił swoje przeznaczenie i został mistrzem jego zakonu. Po długich miesiącach tułaczki z Ottem odnalazł on w Tybecie świątynie, gdzie zobaczył że wyznawcy kultywują tam na równi technikę i magię. Całe lata spędził na doskonaleniu swoich umiejętności aż w końcu stworzył on m.in. rękawice kontrolujące przepływ energii i materii. W świątyni założył centrum monitoringu by obserwować wydarzenia na świecie. Gdy dowiedział się o programie kosmicznym doktora Richardsa, oskarżył on Reeda o swoje wszystkie porażki i określił się mianem „Dr Doom”. Nieustannie paliła go zazdrość ogniem piekielnym, aż w końcu postanowił oddzielić się fizycznie od świata zewnętrznego.W przypływie natchnienia wykuł on pancerz, który został magicznie zapieczętowany oraz maskę, która skrywała jego blizny na twarzy. Wyposażony w charakterystyczną zbroję i zaawansowaną technologię postanowił zaprowadzić w swoim mniemaniu ład i porządek w Latverii, a potem na świecie.

Potęga Dooma leży przede wszystkim w jego intelekcie, dzięki któremu zdołał zgłębić tajniki nauki konwencjonalnej, jak i wiedzy tajemnej. Pozwoliło mu to stworzyć arsenał oparty na mieszance najnowszej technologii i magii. Pancerz, którego używa, początkowo miał chronić go przed magicznymi wpływami, jednak z czasem stał się także bronią, zawierającą miotacze energii, urządzenia teleportacyjne, napęd odrzutowy, pola siłowe oraz całą masę innych technologii modyfikowanych w zależności od potrzeb. Poza tym, zbroja znacznie zwiększa jego siłę i odporność fizyczną oraz zawiera systemy podtrzymywania życia. Obecne zdolności magiczne Dooma pozwalają mu rywalizować z najpotężniejszymi magami z Ziemi, a także istotami boskimi i demonicznymi – trudno jednak sprecyzować ich zakres. Przebywając w kosmosie, poznał także, dzięki rasie Ovoid, technikę przenoszenia swojego umysłu do innych ciał, dzięki czemu kilka razy wymknął się śmierci.

Autor "Komiksowej genezy superbohaterów", wielbiciel kina super bohaterskiego, gier oraz komiksów.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?