All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II – recenzja komiksu

Swego czasu dwutomowy Wolverine: Wróg publiczny był najdroższym komiksem, jaki kupiłem już w drugi obiegu. I nie żałowałem, bo w historii ilustrowanej przez Romitę Młodszego i napisanej przez Marka Millara odnalazłem dokładnie to, na co liczyłem – Loganowską rzeźnię, orientalnych oponentów i naprawdę solidnie napisaną historię. Tamten Wolverine chwilowo poszedł w odstawkę i charakterystyczny strój nosi teraz jego siostra-klon. X-23 to dziewczyna, za którą ciągnie się długi cień mrocznej przeszłości, jak zresztą za jej protoplastą. Na szczęście nie należy ona do delikatnych dzierlatek i przy każdej okazji pokazuje, że godna jest przydomku odziedziczonego od największego zabijaki wśród X-Men.

Strona komiksu All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II

Tak zwane śpiochy to rodzaj agentów/szpiegów, którzy zwykle są spokojnymi obywatelami. Wystarczy jednak odpowiedni aktywator, aby ich prawdziwa natura wyjrzała ze skorupy. Motyw ten był istotny w 100 nabojach Briana Azzarello i pojawia się w All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II. Wywraca on życie Laury do góry nogami, gdyż opanowana i unikająca niepotrzebnego ryzyka dziewczyna traci rozsądek pod wpływem pewnej substancji, dokonując czynów, w którychto jej oryginał jest najlepszy. Przeciw niej zwraca się S.H.I.E.L.D. i choć Maria Hill musi się liczyć ze zdaniem Nicka Fury’ego Jr., to wyczyny, których dokonuje Wolverine, nie mogę być niezauważone.

Muszę uczciwie przyznać Tomowi Taylorowi, że mimo odmiennej płci Laura zachowuje wiele cech Logana. Pomijając włochatość i nieokrzesanie, cała aura berserkera i samoregenerującej się broni idealnej została zachowana. Charakterystyczny hełm przypomina komiks Broń X – legendarne dzieło Barry’ego Windsora Smitha. Przy tym Taylor stworzył małoletnią Gabby, która jest tym, kim nigdy nie byli i nie mieli szansy być Laura i Logan. Troszkę lekkomyślnym i żywym dzieciakiem, uwielbiającym futrzaste zwierzaki i tryskającym pozytywną energią. W All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II powraca również siostra marnotrawna Laury i to ze wsparciem. Panna Rosomakowa nie zostaje sama, bo po jej stronie stają między innymi Gambit oraz młodsze wersje Angela i Jean Grey. W historii z zeszytu Annual #1 następuje też spotkanie ze Spider-Gwen i Spider-Szynką. Występ chrumkającej wersji Petera Parkera jest tu jednym z najciekawszych momentów. Pokazuje to jasno, że All-New Wolverine nie jest wyłącznie „sniktowaniem”.

Strona komiksu All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II

Djibril Morissette-Phan i Nik Virella to nowy duet rysowników współpracujących z Taylorem. Ich stylistyka nie odstaje nadto od poprzednich ilustratorów serii, a tym samym All-New Wolverine wciąż wygląda ładnie i stosownie do klimatu. Wydaje mi się jednak, że jest trochę mniej krwi i odciętych kończyn, ale cenzury w stylu Comics Code Authority tu nie spotkamy. Urzekła mnie jednak inna rzecz. Spider-Szynka w klasycznym stroju Wolverine’a autorstwa Marcio Takary prosi (nomen omen) się o miniserię z wieprzowego wymiaru Marvela.

Strona komiksu All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II

W All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II nie notuję spadków jakości i odwołanie się do pamiętnej historii z udziałem Wolverine’a/Logana nie jest absolutnie żadną marketingową zagrywką. Tom Taylor inspiruje się Millarem, dając jednak czytelnikowi zupełnie nową i ciekawą historię. A czyż nie taka miała być Wolverine w Marvel NOW! 2.0? Scenarzysta nie pozostawia też swej bohaterki w miejscu. Finał zwiastuje pewne zmiany w życiu Laury Kinney i jestem pewien, że twórca zaoferuje nam coś ciekawego.


Okładka komiksu All-New Wolverine tom 3: Wróg publiczny II

Tytuł oryginalny: All-New Wolverine Vol.3: Enemy of the State II
Scenariusz: Tom Taylor
Rysunki: Marcio Takara, Djibril Morissette-Phan, Nik Virella
Tłumaczenie: Weronika Sztorc
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 168
Ocena: 75/100

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?