the old guard background Advertisement

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5 – recenzja komiksu

Rudy obżartuch powrócił niedawno w piątym zbiorczym tomie z chronologicznie ułożonymi przygodami. Garfield, bo o nim mowa, znów serwuje nam dawkę ponadprzeciętnego humoru, ciętych ripost i generalnie dobrej zabawy. Czy na tym etapie Jimowi Davisowi skończyły się już pomysły? Wręcz przeciwnie – z odrobiną recyclingu wciąż jest w stanie wykrzesać z siebie mnóstwo znakomitych puent.

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5 zawiera historyjki stworzone przez autora w latach 1985 – 1987. A w nich jeszcze więcej tego samego – użerania się z psami – nie tylko z Odiem, ale i okolicznymi wrogami, którzy zazwyczaj są więksi i sprawniejsi od Garfielda. Nasz bohater ma zresztą zatargi z najróżniejszymi stworzeniami – myszami, pająkami, ptakami. No i oczywiście z poniedziałkiem.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Garfield_05_150.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5 również zbiera trzy książeczki: Garfield – strawa dla ducha, Garfield przełyka swoją dumę i Garfield o szerokim zasięgu. Łatwo zauważyć, że wspólnym mianownikiem tych opowieści jest jedzenie, a na listę wrogów nasz bohater może wpisać jeszcze swój największy koszmar – dietę. A w tym albumie kot spróbuje na nią przejść kilka razy. Oczywiście z przymusu.

Jim Davies cały czas żongluje ogranymi motywami, które tak kochamy – a to pozwoli Jonowi zabrać Garfieda do weterynarza, z równie żałosnym skutkiem co zazwyczaj, a to wyśle naszych bohaterów na rodzinną farmę Jona, gdzie życie płynie o wiele bardziej leniwie, niż w mieście. Mamy też wypady na ryby czy na golfa. Ale uczciwie trzeba przyznać, że autor stara się wymyślać też nowe motywy.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Garfield_05_154.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5

W Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5 Garfield zostanie między innymi superbohaterem, a ci jak wiadomo zawsze mają swoich pomocników. Kto nim będzie, przekonajcie się sami. Nasz bohater straci też pamięć, ale nawet chwilowa amnezja nie jest w stanie przezwyciężyć nieposkromionego apetytu. Garfield ucieknie też z domu, wpadając w ręce nieco psychopatycznej dziewczynki, a potem trafiając do cyrku i sklepu zoologicznego. Dostaniemy też mini-cykl „Wierzcie lub nie”, 10 ulubionych sucharów o kotach i…a, byłbym zapomniał! Jon wreszcie pójdzie na randkę!

W Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5 najwierniejsi fani trafią na jeszcze jedną ciekawostkę. Na kartach komiksu ukryte są pewne elementy świadczące o tym, że w głowie Jima Daviesa kiełkował już pomysł na drugą kultową serię, czyli na Farmę Orsona. Wprawne oko wypatrzy te ślady, ale nie będę Wam psuł zabawy – spróbujcie odnaleźć je sami.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Garfield_05_165.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5

Jak w każdym tomie możemy spodziewać się też pasków okolicznościowych – oczywiście najbardziej charakterystyczne są te Świąteczne, gdzie choinka i prezenty łagodzą obyczaje i nawet Garfield nie ma ochoty nikogo ugryźć czy podrapać.

Garfield bawi nieustannie od ponad 40 lat i nic nie zmieni się w tej kwestii. To wspaniała lektura i doskonała zabawa dla całej rodziny, chociaż niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Po pierwsze – lektura mija tak błyskawicznie, że niechcący można ją przedawkować. Po drugie – jeśli damy ten komiks dzieciom, możemy spodziewać się, że wyrosną na zabawnych, ale wyjątkowo sarkastycznych ludzi!


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/403/659/403659/1562935484/800.jpg

Okładka komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 5

Tytuł oryginalny: Garfield – Fat Cat 3-Pack vol.5
Scenariusz:  Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 288
Ocena: 85/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, okazjonalnie tłumacz. Kocha kino, seriale, książki, komiks i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział Popkultura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?