the old guard background Advertisement

Papcio Chmiel odznaczony przez prezydenta Dudę

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Henryka Jerzego Chmielewskiego – znanego szerzej jako Papcio Chmiel – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Informację o odznaczeniu znanego rysownika podała Kancelaria Prezydenta w czwartek 7 lutego, udostępniając tweet z innego źródła. Wyróżnienie wręczył Papciowi minister Wojciech Kolarski


Papcio Chmiel komiksy rysuje od 1947 roku – rozpoczął wtedy współpracę z magazynem Świat Przygód jako rysownik, potem przeszedł do Świata Młodych. Rysował wtedy kontynuację komiksu Sierżant King z królewskiej konnicy, od 1951 roku zajął się komiksami autorskimi: Półrocze bumelanta oraz Witek sprytek. Jego najsłynniejszy komiks, Tytus, Romek i A’Tomek, powstaje od 1957 roku – dotąd ukazało się już 31 książeczek z przygodami tej trójki.

Papcio Chmiel otrzymał już liczne odznaczenia tak za działalność dla kultury, jak za zasługi w wojsku, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Order Uśmiechu. Ma dwoje dzieci: syna Artura, byłego managera projektu Rosetta z ramienia NASA, oraz córkę Monique, która podobnie jak ojciec jest artystką – tworzy… gobeliny.

Zobacz również: David Tennant robi podcast z… już za tydzień!

Źrodło: Onet.pl, Interia.p; ilustracja wprowadzenia: Muzeum Powstania Warszawskiego

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?