Polscy artyści rysują bohaterów DC Comics

Batman w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu, Catwoman w Krakowie, Flash w Poznaniu, Superman w Lublinie, Aquaman i Green Lantern w Gdańsku – najsłynniejsi superbohaterowie uniwersum DC zagościli w polskich miastach.

Znani i cenieni polscy rysownicy zostali poproszeni przez wydawnictwo Egmont o stworzenie alternatywnych okładek do kilku regularnie ukazujących się serii ze świata DC Comics, takich jak: Batman Detective Comics, Superman Action Comics, Harley Quinn, Liga Sprawiedliwości, Flash. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli wybitni artyści: Piotr Cieśliński, Zbigniew Kasprzak, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Piotr Kowalski, Tomasz Larek, Katarzyna Niemczyk, Marek Oleksicki, Grzegorz Przybyś, Marianna Strychowska, Przemysław Truściński. Prace prezentują różne style artystyczne i różne wizje znanych postaci, ale wszystkie łączy miłość do komiksów.

Albumy z alternatywnymi okładkami będą ukazywać się od października 2019 roku do stycznia 2020 roku.

fot. Materiały prasowe EGMONT

Ta niezwykła edycja to nie lada gratka dla fanów uniwersum DC i prezentacja kunsztu polskich rysowników oraz hołd dla najważniejszych postaci DC Comics, w tym Batmana, który kończy w tym roku 80 lat. W kolekcji znajdą się okładki z Batmanem na tle miasta Łodzi autorstwa Przemysława Truścińskiego, Flah w Poznaniu spod ręki Adama Kmiołka, Superman na tle lubelskiej starówki autorstwa Jakuba Kijuca,  Batman na Placu Zamkowym
w Warszawie w rysunku Tomasza Larka. Wonder Woman zagości w okolicach Pałacu Kultury
i Nauki dzięki Piotrowi Kowalskiemu, a w Krakowie za sprawą Katarzyny Niemczyk.

W Gdańsku pojawią się Aquaman w wizji artystycznej Marianny Strychowskiej i Green Lantern spod ręki Piotra Cieślińskiego. Marek Oleksicki osadził Green Arrow w swoim rodzinnym mieście Białymstoku.

fot. Materiały prasowe EGMONT

Tworzenie ilustracji z  jednym  z najbardziej znanych bohaterów uniwersum DC było czystą przyjemnością – mówi ilustrator. Ujęcie Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Wtem, na pierwszy plan wyskakuje bohater gotowy do walki. Napięta cięciwa, gniewne spojrzenie. Akcja zawieszona w tym momencie. Nie wiemy co się za chwilę wydarzy, możemy się tylko domyślać… – podsumowuje Marek Oleksicki, autor okładki do albumu Liga Sprawiedliwości – Totalność, tom 1.

Pozostali superbohaterowie jak Ivy & Harley przedstawione są przez Adama Kmiołka na tle Pomnika Syreny w Warszawie. Batman odwiedził również Wrocław w wizji artystycznej Grzegorza Przybysia, a Zbigniew Kasprzak podjął się przedstawienia Catwoman w krakowskich Sukiennicach na tle Bazyliki Mariackiej. Jak mówi sam autor:

Zmysłowość i kocia natura Catwoman znakomicie pozwala wpisać się jej formalnie w pejzaż Krakowa, dając odczucie swoistej symbiozy kocich ruchów i eleganckich, wyszukanych form z bogactwem i wielością różnych stylów architektonicznych, narosłych i splecionych przez wieki. Oczarowani, możemy wyobrazić Ją sobie, jak z łatwością i kocim wdziękiem czai się na gołębie w cieniu arkad, ewoluuje w przestrzeni starych zaułków ulic, pokonuje stromizny dachów i smukłe wysokości wież boskiego Krakowa – dodaje Zbigniew Kasprzak, autor okładki do albumu Harley Quinn – Niespodzianka, tom 4.

fot. Materiały prasowe EGMONT

Prezentacja wszystkich okładek w wielkim formacie odbędzie się podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, gdzie jednym z wydarzeń będzie otwarcie wystawy „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”. To właśnie obok niej pojawi się ekspozycja okładek i szkice powstałe podczas prac nad nimi. Większość autorów okładek odwiedzi MFKiG i spotka się z festiwalową publicznością.

Do regularnej sprzedaży pierwsze komiksy trafią 23 października bieżącego roku, będą dostępne tylko w sklepie Egmont.pl oraz w punkcie sprzedaży przy wystawie „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”. Do stycznia 2020 roku włącznie ukażą się wszystkie albumy z polskimi okładkami. Równolegle w sprzedaży będą dostępne albumy z oryginalnymi okładkami.

fot. Materiały prasowe EGMONT

Harmonogram wydań

23 październikaBatman Detective Comics. Wieczni Batmani, tom 7 – Batman/Łódź/Przemysław Truściński
23 październikaFlash. Zimny dzień w piekle, tom 6 – Flash/Poznań/Adam Kmiołek
23 październikaSuperman Action Comics – Niewidzialna mafia, tom 1 – Superman/Lublin/ Jakub Kijuc
13 listopadaBatman. Zimne dni, tom 8 – Batman/Warszawa/Tomasz Larek
13 listopadaLiga Sprawiedliwości. Totalność, tom 1 – Wonder Woman/Warszawa/Piotr Kowalski (rysunek)/Konstanty Wolny (kolor); Wonder Woman/Kraków/Katarzyna Niemczyk; Aquaman/Gdańsk/Marianna Strychowska; Green Lantern/Gdańsk/Piotr Cieśliński; Green Arrow/Białystok/Marek Oleksicki
4 grudniaHarley Quinn. Niespodzianka, tom 4 – Ivy & Harley/Warszawa/Adam Kmiołek; Catwoman/Kraków/Zbigniew Kasprzak
22 styczniaBatman. Drapieżne ptaki, tom 9 – Batman/Wrocław/Grzegorz Przybyś

Źródło: Informacje prasowe

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?