Advertisement

Tintin: 90. urodziny jednego z najsłynniejszych bohaterów

Fani komiksu na pewno będą świętować – dzisiaj Tintin kończy 90 lat. Ten słynny bohater z belgijskich komiksów towarzyszy nam dzięki Hergému, artyście komiksowemu zmarłemu w 1983 roku.

Krótka historia Tintina

Pierwszy komiks ze znanym reporterem i jego nieodłącznym psem Milusiem ukazał się 10 stycznia 1929 roku; bohaterowie wsiedli wtedy do pociągu, by wyruszyć do kraju Sowietów. Dziś Sowieci przenieśli się wprawdzie do historii, niemniej jednak perypetie Tintina nadal pasjonują: są wznawiane częściej niż kiedykolwiek, inspirują artystów, pisarzy, producentów i reżyserów. W polskiej wersji językowej pierwsze dwa albumy wydał Egmont Polska w 1994 roku. Dzisiaj jest już w sprzedaży cała, licząca 24 tomy seria. I, co ważne, przygody nietypowej pary nie straciły na aktualności

Przygody Tintina są bestsellerami na całym świecie. Sprzedano dotąd ponad 230 milionów egzemplarzy. Komiksy zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. We Francji co druga rodzina posiada przynajmniej jeden album Przygód Tintina.

W 1999 roku czytelnicy Le Monde, jednego z najważniejszych dzienników Francji, sklasyfikowali album Błękitny lotos na osiemnastej pozycji wśród najistotniejszych książek dwudziestego wieku. Na międzynarodowych aukcjach dzieł sztuki kolekcjonerzy płacą astronomiczne sumy za oryginalne rysunki Hergé i wszelkie „tintinofilskie” przedmioty. Podczas jednej z licytacji w Paryżu (1998 r.) oryginalne szkice sprzedano za 25 000 dolarów, a najstarsze wydania za 30 000 dolarów. I ciekawostka: Wiele słynnych plansz z albumów Tintina zachowuje klasyczne proporcje „złotej liczby”, niczym obrazy wielkich mistrzów, takich jak Rubens czy Rembrandt.

Tintin błękitny lotos

Dzisiaj obchodzimy 90. rocznicę publikacji pierwszej przygody Tintina. Wszystkiego najlepszego!

Kluczowe momenty w biografii Tintina:

  • 22 maja 1907 r. – w Brukseli urodził się Georges Remi, czyli Hergé.
  • 10 stycznia 1929 r. – Tintin i Miluś pojawiają się po raz pierwszy w Le Petit Vingtième.
  • Rok 1930 – ukazuje się pierwszy album pt.: Tintin w kraju Sowietów.
  • Rok 1946 – publikacja pierwszego numeru tygodnika pt.: Tintin.
  • Rok 1954 – Tintin spaceruje po Księżycu, piętnaście lat przed Neilem Armstrongiem.
  • Rok 1976 – ukazuje się ostatnia przygoda Tintina pt.: Tintin i Pikarosi.
  • 3 marca 1983 r. – Hergé umiera w wieku 76 lat.

Zobacz również: DC oddaje hołd Stanowi Lee. W każdym komiksie

Źródło: informacja prasowa; ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?