Gombrowicz z nominacją do Nobla w 1966 roku! Akademia Szwedzka ujawniła swoje archiwa!

Zgodnie z tradycją Akademia Szwedzka ujawniła po upływie 50 lat dokumenty z obrad dotyczących wyboru laureata Literackiej Nagrody Nobla w roku 1966. Okazuje się, że wśród 72 kandydatów znalazło się także dwóch Polaków: Witold Gombrowicz oraz Jarosław Iwaszkiewicz. Gombrowicz był w gronie ośmiu twórców nominowanym w tym roku po raz pierwszy.

gombrowicz nominacja nobel 2

Zobacz również: J.R.R. Tolkien posiada polskie korzenie!

Informacja ta potwierdza słowa Rity Gombrowicz, która już kilka lat temu mówiła o planowaniu przyznania nagrody pisarzowi. Członkowie Akademii zapewniali ją, iż mieli w planach nagrodzenie go Noblem w roku 1969, niestety pokrzyżowała to śmierć pisarza. Wybranie laureata nagrody stanowi długotrwały, niekiedy kilkuletni proces, który i w tym przypadku został wydłużony z uwagi na konieczność wnikliwego przeanalizowania wszystkich dzieł branego pod uwagę kandydata. Tak więc w roku 1966 Komitet Noblowski przedstawił czterech kandydatów do nagrody: faworyta Kawabata Yasunari, na drugim razem uplanowali się S.J. Agnon i Nelly Sachs, następnie Graham Greene, a na czwartej pozycji W. H. Auden. Akademia nie do końca poparła rekomendację Komitetu i Nobla otrzymali S.J. Agnon i Nelly Sachs poruszający w swojej twórczości tematykę żydowską. 

laureaci nobla 1966

Zobacz również: Najlepsze filmy 2016 roku!

W roku 1969, w którym Nobla podobno otrzymać miał Gombrowicz, zwyciężył Samuel Beckett. Kiedy zostaną odtajnione archiwa z tego roku nasze wątpliwości zostaną  ostatecznie rozwiane. Pozostaje nam czekać do 2020 roku!

Źródło: booklips.pl/ Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Fanka filmów i książek fantasy. Kolekcjonuje figurki smoków i repliki broni białej. W wolnym czasie tworzy biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?