Nowa powieść Salmana Rushdiego opisuje też Obamę i Trumpa

Według zapowidzi słynnego pisarza, jego nowa powieść, zapowiedziany na wrzesień 2017 Złoty Dom (The Golden House) ma opowiadać o życiu młodego filmowca, szukajacego swojego miejsca w czasach poltycznych wstrząsów w USA w ostatnich ośmiu latach historii.

Wydawca już teraz pisze, że będzie to „ostateczna powieść o tożsamości, prawdzie, terrorze i kłamstwach”, idealna dla „nowego porządku świata pełnego post-prawd i prawd alternatywnych”.

 

Według Jonathana Cape’a, przdstawiciela Penguin Random House, trzynasta powieść Rushdiego oparta będzie na wydarzeniach z życia młodego filmowca uwikłanego w ponurą, tragiczną tajemnicę rodzinną – co ostatecznie ma go nauczyć, jak być mężczyzną w Ameryce. Akcja rozpocznie się wraz z inauguracją prezydentury Baracka Obamy w 2008 roku, a książka będzie zawierała odniesienia do aktualnych i niedawnych wydarzeń ze świata amerykańskiej polityki i działań społecznych, takich jak skandal związany z Gamergate (kontrowersje związane z kwestią seksizmu i molestowania kobiet w środowisku graczy i producentów gier kmputerowych; sprawa odbiła się szerokim echem w mediach i w internecie, zwłaszcza na Reddicie, 4chanie czy Twitterze), powstaniem konserwatywnego ruchu politycznego Tea Party, związanego z partią Republikanów, czy rola mediów w ostatnich wyborach prezydenckich.

Zobacz również: Historia naturalna smoków – w księgarniach w tym miesiącu

Najbadziej znanym dziełem Rushdiego są jak dotąd Szatańskie wersety, powieść dotycząca muzułmańskiego proroka Mahometa, częściowo zainspirowana biografią „ojca islamu”, a częściowo tzw. „szatańskimi wersetami”, czyli dodanymi po śmierci Mahometa wstawkami do Koranu – nieco na zasadzie chrześcijańskich apokryfów. Autor poruszał także tematykę emigracji mieszkańców Indii do Wielkiej Brytanii oraz sytuację takich imigrantów, wówczas nie do pozazdroszczenia – fabuła oparta jest na losach dwóch uciekinierów-imigrantów, aktorów z Bombaju, których samolot do Londynu… zostaje porwany przez terrorystów. Napisana w 1988 roku książka wywołała ogromne kontrowersje – najpierw w środowisku muzułmańskim w rodzimych dla pisarza Indiach, później w całym muzułmańskim świecie. Uznano powieść za bluźnierczą. W 1989 roku ajatollah Ruhollah Chomejni obłożył Rushdiego i wydawców książki fatwą – klątwą – skazując ich na śmierć. Rushdie uciekł do Wielkiej Brytanii jako uchodźca polityczny, ale do dzisiaj otrzymuje groźby śmierci.

Źródło: The Guardian; ilustracja wprowadzenia: Flickr/Hillel Steinberg

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?