the old guard background Advertisement

Kaplica Książek – najdroższa biblioteka Rosji. Wstęp – 500 zł

W rosyjskim Petersburgu pojawila się nowa biblioteka. I to jaka! Pod koniec grudnia szacowny dom wydawniczy Alfaret otworzył Kaplicę Książek (Book Capella albo Kniżkaja Kapella – Книжная Капелла). To – wedle zapewnień – najdroższa biblioteka Rosji. Na pewno też jednak z najpikniejszych – wybudowano ją w zadziwiającym, gotyckim stylu.

Irina Koteszowa, koordynatorka projektu, udostępnila prasie informacje o zasobach przybytku. Kaplica Książek ma zawierać ponad 5000 rzadkich woluminów, datowanych pomiędzy XVI a XIX wiekiem, wszystkie wydae przez Alfaret. Średnia cena książki waha się między 30 a 50 tys. rubli (ok. 2-3,5 tys. zł), niektóre jednak są znacznie droższe – najbardziej wartościową można nabyć (tak, w bibliotce!) za blisko 5 mln dolarów.

Kaplica Książek w Rosji

Kaplica Książek w Rosji

W Kaplicy znajdziemy tematyczne pomieszenicza, takie jak na przykład Pokój Książek Wojennych, Pokój Książek o Podróżach i inne. Co ciekawe, już samo wejście do biblioteki jest płatne. Bilet czterogodzinny kosztuje 7 tys. rubli (ok. 480 zł), a dwugodzinny voucher podarunkowy na wejście – 4 tys. rubli (ok. 270 zł).

Biblioteka oferuje też szereg usług dla „prawdziwych wielbicieli książek”, na przykład kartę „Książkowy Apostoł” – roczny wstęp za kwotę 230 tys. rubli (15,7 tys. zł) czy „Pastorski Książkowy Apostł” kosztującą do, bagatela, 5 mln rubli (340,5 tys. zł). Dostępne są także inne usługi, jak wycieczki, krótkie nagrania, zdjęcia.

Kaplica Książek w Rosji

Kaplica Książek w Rosji

Kaplica Książek w Rosji

Zobacz również: Wartościowy renesansowy rękopis powraca do Polski!

Alfaret to jeden z najstarszych domów wydawniczych w Rosji. Publikuje reprinty i faksymile rękopisów najważniejszych dzieł rosyjskiej i światowej literatury. Kaplica Książek jest z założenia przeznaczona dla klienta państwowego (naukowe biblioteki, historycy), biznesowego, a także dla kolekcjonerów.

Naszych potencjalnych klientów widzimy wśród ludzi biznesu, którzy chcieliby odwiedzić bibliotekę zamiast spędzać wieczór w restauracji. W ten sposób mogą zrelaksować się w pożyteczny sposób w przyjemnym otoczeniu, z dobrą książką dla siebie lub swojej firmy, a także prowadzić rozmowy biznesowe i inne ważne spotkania w nietypowym otoczeniu – tłumaczyła prasie Koteszowa.

Kaplica Książek w Rosji

 

Kaplica Książek w Rosji

Kaplica Książek w Rosji

 

Kaplica Książek w Rosji

Kaplica Książek w Rosji

Co ciekawe, na stronę biblioteki nie można wejść z dużej części polskich komputerów – jeśli chcecie ją odwiedzić, musicie pokombinować.

Źródło: Russia Beyond the Headlines; ilustracja wprowadzenia: Книжная Капелла

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?