Pianola – debiut Kurta Vonneguta w marcu w księgarniach

Wydawnictwo Albatros zapowiedziało, że w marcu trafi do sprzedaży antyutopia Pianola, debiutancka powieść Kurta Vnneguta.

Przewidywana data premiery to 27 marca. Oryginalnie książka ukazała się w 1952 roku, w Polsce – w 1977, potem dopiero w 1996, 2001 i 2007. Teraz Albatros postawił na nowe tłumaczenie – dotąd większość wydań bazowała na przekładzie Wacława Niepokólczyckiego z lat 70., nowe ukaże się w przekładzie Rafała Lisowskiego, który dla Albatrosa zajmował się m.in. Stephenem Kingiem i Jamesem Pattersonem. 

Nowe wydanie nie ma jeszcze okładki, jednak z tego, co pokazało wydawnictwo w ostatnich latach – sięgając po 2-3 książki Vonneguta rocznie – będzie to raczej barwna abstrakcja niż nawiązanie do okładki z 1977 roku.

Kurt Vonnegut - Gdy śmiertelnicy śpią

Okładki Vonneguta dziś (powyżej) i kiedyś (poniżej)

vonnegut pianola

Zobacz również: Powstanie kolejny Nocarz! Magdalena Kozak potwierdza

Nota wydawnicza:

Debiutancka powieść Kurta Vonneguta to znakomicie napisana futurystyczna antyutopia, która mimo upływu lat wciąż okazuje się nadzwyczaj aktualną satyrą na skomputeryzowane społeczeństwo zafascynowane najnowszymi osiągnięciami techniki. Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w czasach po trzeciej wojnie światowej. Życiem ludzi zawładnęły maszyny, a postępujący proces mechanizacji doprowadził do powstania podziałów klasowych. W wyniku rozwarstwienia społeczeństwa rośnie poczucie niesprawiedliwości, a w wyniku przejęcia obowiązku pracy przez maszyny rośnie poczucie bezsensu. Główny bohater, doktor Paul Proteus, postanawia wziąć udział w rewolucji mającej na celu likwidację wszystkich automatów, robotów i komputerów. Co z tego wyniknie? Czy technokratyczne społeczeństwo będzie umiało przywrócić dawny stan rzeczy?

Źródło: informacja wydawnicza, ilustracja wprowadzenia: okładka/materiały prasowe

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?