Najpopularniejsze książki 2016 – wyniki plebiscytu Lubimy Czytać!

Ogłoszono wyniki plebiscytu Lubimy Czytać – największego tego typu rankingu popularności książek w Polsce, zorganizowanego już po raz drugi.

Przez cały luty czytelnicy mogli głosować na 230 tytułów książek w 12 kategoriach tematycznych. Książki, które kwalifikowano do plebiscytu, wybierano na podstawie liczby opinii w serwisie Lubimy Czytać oraz wysokość ocen wystawionych przez użytkowników. Po 1 lutego każdy chętny mógł oddać jeden głos w każdej z kategorii, wspierając wybrany tytuł. 

Najpopularniejszymi książkami wydanymi w 2016 roku w Polsce zostały: 

Literatura piękna 

Małe życie

Hanya Yanagihara Małe życie

3669 głosów

Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.
Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

Miejsce II

Maja Lunde Historia pszczół

1377 głosów

*

Miejsce III

Jessie Burtn Muza

720 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Powieść historyczna 

Słowik

Kristin Hannah Słowik

1611 głosów

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
Wojna pokazuje, kim jesteśmy.

Światowy bestseller już w Polsce!

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

Miejsce II

Szczepan Twardoch Król

1522 głosy

*

Miejsce III

Elżbieta Cherezińska Królowa

1255 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

 

Kryminał, sensacja, thriller 

Rewizja

Remigiusz Mróz Rewizja

2535 głosów

Szary człowiek kontra wielka korporacja.
Dyskryminacja kontra tolerancja.
Chyłka kontra Oryński.

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy…

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.

Miejsce II

Stephen King Koniec warty

1296 głosów

*

Miejsce III

Robert Galbraith Żniwa zła

1178 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Literatura obyczajowa, romans

Kiedy odszedłeś

Jojo Moyes Kiedy odszedłeś

1658 głosów

Nie myśl o mnie za często…

Po prostu żyj dobrze.

Po prostu żyj.

Will

Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić.

A jednak Kiedy odszedłeś to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.

Miejsce II

Coleen Hoover Ugly Love

1540 głosów

*

Miejsce III

Nicholas Sparks Spójrz na mnie

1144 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Literatura faktu, publicystyka

Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben Sekretne życie drzew

1963 głosów

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Miejsce II

Justyna Kopińska Polska odwraca oczy

1098 głosów

*

Miejsce III

Marta Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu

954 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Autobiografia, biografia, wspomnienia 

Grunt pod nogami

Jan Kaczkowski Grunt pod nogami

1982 głosy

Ksiądz Jan Kaczkowski to nie tylko Życie na pełnej petardzie, ale też setki kazań wygłoszonych w całej Polsce i poza jej granicami. Książka ta to wybór tych, które jego zdaniem najlepiej pokazują najbliższe mu tematy: wierność sumieniu, odwaga, wewnętrzna uczciwość, pokonywanie własnych słabości, budowanie bliskości i autentycznych relacji. Niezależnie od tego, czy były wygłoszone dla tłumów, które przychodziły na jego msze, czy dla pacjentów hospicjum w Pucku i ich rodzin, widzimy w nich księdza Jana, który dzieli się tym, co dla niego najważniejsze.
Książka zawiera też rekolekcje z księdzem Janem Herod, Piłat, setnik i inni oraz przewodnik po dobrej spowiedzi.

Miejsce II

Paul Kalanithi Jescze jeden oddech

1043 głosy

*

Miejsce III

Robert Biedroń Pod prąd

907 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Literatura fantastyczna

Szeptucha

Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha

1685 głosów

A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu…
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!
Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!

Miejsce II

Brandon Sanderson Cienie tożsamości

847 głosów

*

Miejsce III

Siri Pettersen Dziecko Odyna

834 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Science fiction 

Piąta Fala

Rick Yancey Piąta Fala

1129 głosów

Ostatni tom elektryzującej trylogii Piąta fala! Zostały cztery dni. Potem z powierzchni Ziemi zniknie wszelki ślad po człowieku. Ucieczka i ukrywanie się nie mają już sensu. Jedyną szansą dla ludzkości jest podjęcie nierównej walki z wrogim najeźdźcą. Tylko kim naprawdę jest nieprzyjaciel? Czy bohaterom uda się wypełnić ryzykowną misję? I jaką rolę w ratowaniu ś wiata odegra Cassie? Odliczanie właśnie się rozpoczęło.

Miejsce II

James Dashner Kod gorączki

1056 głosów

*

Miejsce III

Terry Pratchett, Stephen Baxter Dluga Utopia

711 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Horror 

Dom na wzgórzu

Peter James Dom na wzgórzu

695 głosów

„Mówili, że martwi nie mogą cie skrzywdzić… Mylili się…”

Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję, to poważne przedsięwzięcie i wyzwanie dla trzyosobowej rodziny. Jednak Cold Hill House – ogromna, zrujnowana georgiańska posiadłość, budzi w Olliem niesamowitą ekscytację. Jeszcze nie wie, czy podoła finansowo temu wyzwaniu, ale od dziecka marzył o tym, by zamieszkać na wsi, a rezydencja wydaje mu się idealnym miejscem dla kochającej kontakt z naturą córki. Posiadłość jest inwestycją, która ma generować zyski i być bazą dla jego nowej firmy projektującej strony internetowe. Jego żona, Caro, podchodzi do tego mniej optymistycznie, a dwunastoletnia Jade nie jest zadowolona z rozstania z przyjaciółmi.

Już po kilku dniach od przeprowadzki, staje się jasne, że Harcourtowie nie są jedynymi mieszkańcami Cold Hill House. Gdy dom zwraca się przeciwko nim, nie pozostaje im nic innego, jak pogrążyć się w jego mrocznej historii…

Miejsce II

Andrew Michael Hurley Pustki

587 głosów

*

Miejsce III

James Rollins, Rebecca Canterll Niewinna krew

532 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Literatura młodzieżowa

Never never

Coleen Hoover, Tarryn Fisher Never never

1197 głosów

Nie kocham cię.
Nic a nic.
I nie pokocham.
Nigdy, przenigdy.
Czasem wspomnienia mogą być gorsze niż zapomnienie. Charlie i Silas są jak czyste karty. Nie wiedzą, kim są, co do siebie czują, skąd pochodzą ani co wydarzyło się wcześniej w ich życiu. Nie znają swojej przeszłości. Pomięte kartki, tajemnicze notatki i fotografie z nieznanych miejsc muszą im pomóc w odkryciu własnej tożsamości.
Ale czy można odbudować uczucia? Czy można chcieć przypomnieć sobie… że ma się krew na rękach? A jeśli prawda jest tak szokująca, że tylko zapomnienie chroni przed szaleństwem? Umysły Silasa i Charlie pełne są mrocznych tajemnic.
On zrobi wszystko, by wskrzesić wspomnienia.
Ona za wszelką cenę chce je pogrzebać.
Nigdy nie zapominaj, że to ja jako pierwszy cię pocałowałem.
Nigdy nie zapominaj, że będziesz ostatnią, którą pocałuję.
I nigdy nie przestawaj mnie kochać.
Nigdy…

Miejsce II

Kiera Cass Korona

936 głosów

*

Miejsce III

Kirsty Moseley Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno

814 głosów

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Fantastyka młodzieżowa 

Harry Potter i przeklęte dziecko

J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany 

Harry Potter i przeklęte dziecko

2748 głosów

Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym.

Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

Miejsce II

Sarah J. Maas Dwór Cierni i Róż

1206 głosów

*

Miejsce III

Vitoria Aveyard Czerwona królowa

942 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Literatura dla dzieci

Pax

Sara Pennypacker, Jon Klassen PAX

2006 głosów

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu.
Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.
Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.

Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Miejsce II

Śladami Neli. Przez dżungle, morza i oceany

598 głosów

*

Miejsce III

Kathy Willis Botanicum

548 głosy

Cały ranking kategorii znajdziecie pod tym linkiem.

Zobacz również: Bram Stoker Awards 2016 – znamy nominacje za horrory

Źródło: Lubimy Czytać; ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?