• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
zajawka reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Kingston w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania socjologiczne, które dały zaskakujący rezultat: sprawdzili cechy społeczne ludzi, dzieląc ich pod kątem sposobu spędzania wolnego czasu - czytania, grania lub oglądania telewizji. Okazało się, że różnice są zaskakujące, a czytelnicy są milsi niż telewidzowie!

W testach sprawdzano zdolności interpersonalne ankietowanych (empatię, chęć pomocy innym itp.). Rezultaty wykazały, że osoby deklarujące przedkładanie czytanie powieści nad telewizję czy gry komputerowe, mają większą inteligencję społeczną, są sympatyczniejsze i mają wyższy poziom empatii. Z kolei fani telewizji są mniej przyjaźni wobec innych i wykazują mniejsze zrozumienie dla poglądów innych ludzi. Jak podkreślali badacze podczas konferencji naukowej w Brighton, przyczyną zapewne jest fakt, że czytanie książek pozwala ludziom patrzeć na wydarzenia z perspektywy innych ludzi - co prowadzi do lepszego rozumienia ich zachowań w "prawdziwym życiu". Nie ma jednak danych, które by to na 100 proc. potwierdzały.

Interesujące jest, że wśród czytelników także były różnice w poziomie umiejętnośc społecznych - zależne od rodzaju literatury, który preferują. Większy poziom empatii i zrozumienia wykazywali czytelnicy romansów, zaś większe zdolności interpersonalne i nawiązywanie kontaktów stwierdzono u fanów lekkich, komediowych lektur. 

W badaniu brały udział 123 osoby.

czytanieFot. Pixabay

Zobacz również: Brytyjczycy kłamią, by dostać pracę, na temat... czytania książek

Eksperyment z Kingston jest kontynuacją podobnego z Nowego Jorku z 2016 roku. Tam naukowcy poprosili 2000 osób o wskazanie, które z nazwisk z podanej listy rozpoznają jako pisarzy,a potem dali im do rozwiązania test na inteligencję emocjonalną. Przygotowano 130 nazwisk. Okazało się, że ci, którzy rozpoznawali autorów klasycznej prozy (czyli mieli styczność z ich powieściami) byli lepsi w rozpoznawaniu emocji u innych ludzi. Jednocześnie osoby, które wskazywały głównie popularnych pisarzy poczytnych, lekkich powieści z kręgu literatury masowej, mieli większy problem z rozpoznawaniem złożonych emocji.

Źródło: Daily Mail, ilustracja wprowadzenia: Pixabay

 

Wiesz, co z tym zrobić


Dagmara Trembicka

Dagmara Trembicka

Stały współpracownik

O mnie:

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.