Pół roku nauki czytania zmienia dorosły mózg nie do poznania

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że w wielu regionów świata fakt, że dorośli umieją czytać i pisać wcale nie jest tak oczywisty. Mało tego, ostatnie badania wykazały, że w związku iż z tym, że z perspektywy całych dziejów ludzkości umiejętności te są dla naszego gatunku stosunkowo nowe, to nie są one w żaden sposób uwarunkowane genetycznie. 

To sprawia, że gdy dorosły człowiek uczy się czytać i pisać dopiero po trzydziestce, w jego mózgu zachodzą bardzo duże zmiany. Ostatnio przeprowadzono dokładne badania na ten temat na grupie kobiet z Indii. Zajęli się nimi  Michael Skeide z Instytutu Ludzkiego Poznania i Nauk w Lipsku, oraz kilku jego kolegów. Wybrali oni grupę trzydziestu kobiet, z których 21 zaczęto uczyć, natomiast reszta została uwzględniona w badaniu dla porównania. 

hinduska

Zobacz również: Dlaczego Neil Gaiman publicznie odczytuje… menu sernikarni?

Nauka ta przyniosła bardzo nieoczekiwane zmiany. Badacze zaobserwowali głębokie zmiany w mózgu kobiet nawet w miejscach, które nie są bezpośrednio odpowiedzialne za tę umiejętność – mowa tu między innymi o wzgórzu i pniu mózgu. Wcześniej uważano, że zmiany ograniczają się jedynie do kory. Uwidaczniało się to zwłaszcza u tych, którzy aktywnie przyswajali umiejętność pisania. O wynikach opowiadał Gianluca Baldassarre z Instytutu w Rzymie:

Zaobserwowaliśmy, że mózg pod wpływem rozwoju tych umiejętności zmienia się nie do poznania. Nasze umiejętności poznawcze i zmysł wzroku pracują nieporównywalnie lepiej, a rozwój sensoryczny jest imponujący

Indie były idealnym miejscem do tego typu badań, gdyż wskaźnik analfabetyzmu wynosi tam aż 39%. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom uda się poczynić znaczące postępy w procesie poznawania dysleksji. 

Źródło: newscientist.com/Ilustracja wprowadzenia: chillitorun.pl

W ciągu dnia jakiś film, wieczorem piłka nożna, w nocy futbol amerykański.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?