Advertisement

Powrót legendarnego magazynu. Fenix znowu na papierze!

Bartek Biedrzycki – pisarz znany z powieści w klimatach postapo – zaangażował się w projekt wskrzeszenia Fenixa, legendarnego magazynu dotyczącego literatury fantastycznej. Właśnie ukazał się pierwszy numer – Fenix Antologia.

Oryginalnie czasopismo ukazywało się od 1990 do 2001 roku. Pierwszym redaktorem naczelnym był znany publicysta Rafał A. Ziemkiewicz, a od 1993 roku – pisarz Jarosław Grzędowicz. Pismo wyróżniało się w kioskach rozmiarem – było wielkości „kieszonkowej”, nie standardowej A4.

fenix nowy

Redaktorem nowego magazynu Fenix Antologia został Bartek Biedrzycki, który w specjalnym wpisie na stronie pisma tłumacyz, że było to jego marzenie od lat. Do pierwszego numeru udało mu się ściągnąć znane nazwiska polskiej fantastyki. Jak głosi stopka, są to: Jarosław Grzędowicz, Ewa Białołęcka, Jacek „Franco” Horęzga, Andrzej Łaski i Krzysztof Sokołowski w redakcji oraz opowiadania, pod którymi podpisują się m.in. Agnieszka Hałas, Rafał Cichowski, Marek Oramus, Romuald Pawlak i Robert Adler.

https://www.youtube.com/watch?v=hPKpqFRSmxQ

Wstępniak zamieścił także Jarosław Grzędowicz. Fragment z jego tekstu:

Im dłużej nie było na rynku „Fenixa”, tym jaśniejsze się stawało, że takie forum jest niezbędne. Choćby dlatego, że te lata posuchy to nie tylko brak płaszczyzny do debiutu, lecz także brak rynku opowiadań. A fantastyka, jak żadna inna literatura, potrzebuje opowiadań.  Krótka forma jest zwykle jej najgłębszą częścią. Nawet wiele arcydzieł gatunku to opowiadania, czasami potem rozwinięte w powieść, albo w scenariusz. Od „Kwiatów dla Algernona”, po „Bladerunnera”.

Losy nowego pisma możecie śledzić na jego profilu facebookowym. Aktualnie numer papierowy kosztuje 19,50 zł i dostępny jest w księgarni wydawnictwa timof i cisi wspólnicy. Niedługo będzie można zakupić także wersję elektroniczną za 7 zł – informacja pojawi się na stronie.

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?