Advertisement

The Haunted Ceiling – nieopublikowany horror H.G. Wellsa już wkrótce ujrzy światło dzienne!

Mamy wielką niespodziankę dla fanów H.G. Wellsa! Jak się niedawno okazało, znalazło się nieznane opowiadanie jednego z najbardziej wpływowych i innowacyjnych pisarzy literatury science fiction wszech czasów. Mowa o horrorze zatytułowanym The Haunted Ceiling (w wolnym tlumaczeniu „Nawiedzony Sufit”). Jeżeli wierzyć opiniom, nie jest to żaden kamień milowy gatunku, jednak w ciekawy sposób czerpie inspiracje ze struktury kryminałów.

Michael Sherborne i Patrick Parrinder, znawcy twórczości pisarza, sądzą, że opowiadanie zostało napisane w okolicach 1895 roku. Autor Wojny światów nie miał wtedy jeszcze 30 lat. Jako że w tamtym okresie tego typu historie cieszyły się sporym wzięciem, można przypuszczać, iż The Haunted Ceiling zostało napisane przez Wellsa czysto zarobkowo.

 

Za znalezienie tegoż dzieła podziękować możemy Andrew Gulliemu, znanemu w branży poszukiwaczowi zaginionych dzieł literackich. W przeszłości udawało mu się odnajdywać bezcenne teksty autorstwa m.in. Scotta F. Fitzgeralda, Williama Faulknera czy Marka Twaina. Wellsa odnalazł w archiwach Uniwersytetu Illinois. Z początku Gulli sądził, iż natknął się na znacznie większą ilość znalezisk, aczkolwiek pozostałe z 3 tysięcy manuskryptów nie były niczym nowym dla świata.

The Haunted Ceiling jest opowieścią o żyjącym w brudnym, niechlujnym pokoju mężczyźnie o imieniu Meredith. Do tego miłośnika whisky pewnego dnia przychodzi przyjaciel (narrator opowiadania) i ze sceptycyzmem wysłuchuje historii Mereditha o kobiecym wizerunku na suficie, który tamten widzi.

Opowiadanie zostanie wydane jeszcze w tym tygodniu w The Strand Magazine – periodyku literackim, którego redaktorem naczelnym jest zresztą sam Gulli.

Źródło: booklips.pl/Ilustracja wprowadzenia: Google Play

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?