Advertisement

Amos Oz nie żyje. Miał 79 lat

Światowe media podały informację o śmierci jednego z najwybitniejszych pisarzy i publicystów współczesnych – zmarł Amos Oz, kandydat do literackiego Nobla.

Wiadomość o śmierci izraelskiego twórcy pojawiła się na Twitterze, na koncie jego córki – Fanii Oz-Salzberger. Jak poinformowała, pisarz chorował na raka.

Urodził się w 1939 roku. Jego rodzina pochodziłą z Polski i Rosji, osiedliła się w Jerozolimie w latach 30. Od 15. roku życia mieszkał i pracował w kibucu Hulda, po latacg skąd wysłano go ponownie do Jerozolimy. Zadebiutował w połowie lat 60. Znany jest z takich powieści jak Czarna skrzynkaTam, gdzie wyją szakaleOpowieść o miłości i mroku czy Fima. Poruszał tematy problemów społecznych i psychologicznych mieszkańców Izraela. Do końca życia aktywnie działał na rzecz pokoju palestyńsko-izraelskiego.

Był laureatem nagrody Goethego, nagrody Franza Kafki i nagrody Primo Leviego. Odznaczony francuską Legią Honorową oraz medalem Zasłużony dla Tolerancji; honorowo odznaczony przez króla Hiszpanii, . Miał doktorat honoris causa m.in. uniwersytetów Łódzkiego, w Melbourne i w Bukareszcie. Przez lata był wymieniany jako jeden z kandydatów do literackiego Nobla.

amos oz

Fot. Michiel Hendryckx / Wikimedia Commons

Źródło: WP.pl, TOK.fm; ilustracja wprowadzenia: Blaues Sofa/Flickr CC BY 2.0

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?