Harlan Ellison nie żyje. Legendarny twórca miał 84 lata

W wieku 84 lat zmarł Harlan Ellison, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy science-fiction, wydawca, krytyk, scenarzysta seriali telewizyjnych. O jego śmeirci poinformowała Christine Valada – przyjaciółka  rodziny.

Ellison miał burzliwy życiorys. Jako nastolatek pracował w różnych miejscach i zawodach, od połowu tuńczyków, poprzez litografię, aż po aktorstwo i sprzedaż książek. Od 1955 roku mieszkał w Nowym Jorku, gdzie w ciągu 2 lat stworzył i opublikował ponad setkę opowiadań i artykułów. Od 1959 roku był wydawcą Rogue Magazine, założył też wydawnictwo książkowe Regency Books Press. Pisał też scenariusze telewizyjne – w 1962 roku przeprowadził się do Kalifornii i współpracował z Hollywood. Szybko stał się niesamowicie znany w świecie filmowym i literackim.

Pisał scenariusze do odcinków Strefy mrokuStar Treka, Babilonu 5 czy The Starlost. Od strony ltierackiej w Polsce był mało znany – ukazywał sie w antologiach, Solaris wydało zbiór Ptak śmierci, a dopiero niedawno ukazał się większy zbiór jego opowiadań, To co najlepsze – ale ma na koncie setki opowiadań, mikropowieści i powieści, które w USA uznawane są za absolutną klasykę gatunku. Szczególnie doceniany był za pracę krytyczną – tak filmu, jak literatury i fantastyki w ogóle.

Informacja o tym, że Harln Ellison nie żyje, wywołała spory odzew w internecie.  Po pierwszym tweecie Valady pojawiły się kondolencje.

Harlan Ellison zmarł we śnie. Miał problemy z sercem, w 2014 r. przeszedł udar mózgu.

Zobacz także: Nie żyje Philip Roth, twórca Amerykańskiej sielanki

Źródło: Deadline, Twitter; fot. wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?