Margit Sandemo nie żyje. Legendarna pisarka miała 94 lata

1 września zmarła niesamowicie popularna pisarka, Margit Sandemo. Znana była przede wszystkim z fantastycznych cykli osadzonych w nordyckiej mitologii: Saga o Ludziach LoduSaga o czarnoksiężniku czy Saga o Królestwie Światła.

Jej powieści ukazywały się w tanich wydaniach kioskowych, zyskując gigantycną popularność. Sandemo napisała około 150 książek. Ukazały się we wszystkich krajach skandynawskich, a duża ich część tłumaczona była na polski, węgierski, czeski, rosyjski, niemiecki.

margit sandemo nie żyje

Autorka zaczęła publikować powieści w latach 70. W 2010 roku skończyła pisać autobiografię, w której ujawniła tragiczne dzieciństwo: jej ojciec znęcał się nad dziećmi, a w czasie okupacji jawnie popierał nazistów w ich działaniach. W wieku 8 lat została po raz pierwszy zgwałcona, a w wieku 12 – zabiła napastnika podczas próby dokonania czwartego gwałtu. Podczas jednej z napaści, gdy miała 10 lat, została też okaleczona przez atakujących. Jako dorosła kobieta wyszła za mąż i siedmiokrotnie była w ciąży – jednak czworo dzieci zmarło przedp orodem lub w jego trakcie. Dopiero po czterdziestce życie Sandemo nieco się uspokoiło. Swoje traumy z młodości przelewała na papier – wiele kobiecych postaci w jej książkach radzi sobie z podobnymi problemami i przezwycięża trudności w ten czy inny sposób.

Autorka zmarła spokojnie we śnie w sobotnią noc w swoim domu w Skåne. Miała 94 lata. Zgodnie z jej ostatnim życzenie, nie będzie uroczystoci pogrzebowej – zamiast niej w jej rodzinnym domu w Valderes odbędzie się rozsypanie prochów tam, gdzie 19 lat temu ona pożegnała męża.

Zobacz również: Zmarła Marie Severin, słynna graficzka Marvela

Źródło: Norway Today; ilustracja wprowadzenia: Wikimedia Commons

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kleo pisze:

Bardzo wielka strata dla mnie. Dzięki Margit Sandemo miałam lżejsze dzieciństwo. W Jej książki uciekałam, gdy było mi źle i do dziś je kocham. Dziękuję, Margit i życzę Ci szczęścia wiecznego w Królestwie Światła!

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?