Modlitwa do morza – niezwykła książka od Albatrosa

19 września nakładem Albatrosa ukaże się książka Khaleda Hosseiniego Modlitwa do morza ilustrowana pracami Dana Williamsa. Powieść ta ma zwrócić uwagę na problem i tragedię uchodźców, których konflikty zbrojne i prześladowania zmusiły do opuszczenia domów i ojczyzn. Sam autor zrzekł się swojego honorarium na rzecz dwóch organizacji: swojej Fundacji oraz UNHCR-u. Za jego przykładem idzie również Albatros oraz dystrybutor, Firma Księgarska Olejsiuk, którzy zdecydowali się przekazać całkowity zysk ze sprzedaży Modlitwy do morza Stowarzyszeniu „Za Rzeką Krzną”, prowadzącemu Szkołę Podstawową w Berezówce, w której wraz z polskimi dziećmi uczą się dzieci z ośrodka dla uchodźców.

Ta książka to krzyk sprzeciwu wobec tragicznych skutków wojen i prześladowań. Teraz każdy może wesprzeć edukację dzieci uchodźców w polskiej szkole kupując książkę-cegiełkę, Modlitwę do morza!

Modlitwa do morza

Monolog rozpaczy

Tragedia, która wciąż trwa i obciąża sumienie świata. Krzyk sprzeciwu wobec wojny w Syrii.

Modlitwa do morza, krótka, pięknie zilustrowana przed Dana Williamsa książka Khaleda Hosseiniego, autora bestsellerowego Chłopca z latawcem, jest poruszającą odpowiedzią pisarza i Ambasadora Dobrej Woli UNHCR na brutalne realia wojny w Syrii i dramat uchodźców. Opowieść zainspirowała dramatyczna historia Aylana Kurdiego, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. To wstrząsający opis historii dziejącej się naprawdę – tragedii, która trwa.

We wrześniu 2015 roku na jednej z tureckich plaż znaleziono ciało trzyletniego Syryjczyka, Aylana Kurdiego. Aylan wraz z rodzicami był na pokładzie pontonu, który zatonął podczas przeprawy z Turcji do Grecji. Z całej rodziny ocalał tylko jego ojciec. Zdjęcie chłopca obiegło cały świat. Stało się symbolem tragedii i wywołało dyskusję na temat straszliwych skutków konfliktów i prześladowań.

Modlitwa do morza

Śmierć Aylana niewiele jednak zmieniła. Od tragicznego dnia, w którym zginął chłopiec, wody Morza Śródziemnego pochłonęły kolejne 8 500 istnień.

 Modlitwa do morza to monolog ojca pochylonego nad śpiącym synem, wpatrzonego w morze rozciągające się przed nimi, tuż przed tragiczną w skutkach podróżą do Europy, która miała odmienić ich losy, a przyniosła śmierć. Ojciec, snując swoją opowieść, w uderzający sposób zestawia ze sobą dwa światypiękny, który przepadł, i okrutny, który przyniosła wojna. Dawny, idylliczny obraz rodzinnego miasta Hims w Syrii jest już tylko śladem w pamięci. Bezpieczny dom znalazł się w strefie działań wojennych. Walki obróciły miasto w zgliszcza. Zostały ruiny, ogień, zniszczenie. I wspomnienia.

Tekst Modlitwy do morza został po raz pierwszy odczytany przez jej autora, Khaleda Hosseiniego, podczas prywatnej imprezy charytatywnej UNHCR w Nowym Jorku.

Modlitwa do morza

Jak powstała powieść?

Dzięki bezprecedensowej współpracy UNHCR, „Guardiana” i Google’a Modlitwa do morza przybrała najpierw postać filmową. Twórcy zdecydowali się na technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) i użycie innowacyjnego narzędzia do tworzenia obrazu 3D w VR, jakim jest Tilt Brush. Film został stworzony przez specjalistów „Guardiana” pod nadzorem Liz Edwards, uznanej artystki VR. Narratorem jest Adeel Akhtar, zdobywca prestiżowej brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA (aktor, którego matka pochodzi z Kenii, a ojciec z Pakistanu, jest pierwszym od 62 lat artystą o innym niż biały kolorze skóry, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie). Za muzyczną warstwę projektu odpowiadał David Coulter, a wykonał ją słynny Kronos Quartet. Projekt ujrzał światło dzienne 1 września 2017 roku, w drugą rocznicę tragicznej śmierci trzyletniego syryjskiego uchodźcy Aylana Kurdiego. Tego samego dnia UNHCR opublikowało zaktualizowane dane na temat liczby ofiar śmiertelnych wśród tych uchodźców, którzy podjęli desperacką próbę przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne i znalezienia tu bezpiecznego schronienia przed piekłem wojny. Te dramatycznie wysokie liczby miały być wezwaniem do wspólnego działania demokratycznych rządów, społeczeństwa obywatelskiego, sektora publicznego i prywatnego na rzecz uchodźców – do zapewnienia im bezpieczeństwa, ochrony ekonomicznej i prawnej.

 Modlitwa do morza

W lutym 2018 r. wydawnictwa Bloomsbury i Riverhead (oddział Penguin Group) zakupiły prawa do tekstu Modlitwy do morza, gwarantując tym samym wydanie książki we wszystkich krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (to w sumie 53 państwa) oraz w USA. Modlitwa do morza, z ilustracjami Dana Williamsa, zostanie opublikowana w formie tradycyjnej i elektronicznej w trzecią rocznicę śmierci Aylana Kurdiego. Prawa do książki kupili już wydawcy z 27 innych krajów.

O autorze

Afgański autor piszący po angielsku, syn dyplomaty i nauczycielki, urodzony w Kabulu, od lat osiemdziesiątych mieszkający w USA. Zadebiutował powieścią Chłopiec z latawcem, która  przyniosła mu międzynarodową sławę. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) oraz założycielem fundacji, która zajmuje się organizowaniem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Afganistanu, a ostatnio również Syrii.

Modlitwa do morza - pomóż i ty!

Źródło: informacje prasowe Wydawnictwa Albatros

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?