the old guard background Advertisement

Nagroda im. Arthura C. Clarke’a. Wygrała książka o… rozmnażaniu

Przyznano najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę dla twórców science fiction. W tym roku otrzymała ją powieść o granicach… ciąży.

To już 32. edycja Nagrody. Laureatką edycji 2018 jest Anne Charnock z książką Dreams Before the Start of Time, z akcją osadzoną w niedalekiej przyszłości, w której rozwinęła się technologia reprodukcji człowieka, a bezpłodność odeszła do historii. Ma to jednak liczne konsekwencje – zarówno planowe, jak i niespodziewane. Na przestrzeni dwóch pokoleń sposób powoływania życia na świat zmienił się diametralnie: mężczyzna może spłodzić dziecko bez kobiety, kobieta bez mężczyzny, a trudami ciąży zajmują się sztuczne macice. Jednak jak zmieni to sens rodzicielstwa? Jak wpłynie na więź między rodzicem a dzieckiem?

Jury Nagrody podkreśliło podobieństwo zwycięskiej fabuły do słynnego Potwora Frankensteina i pomysłowe wykorzystanie podobnych wątków, ale w nowy, bogaty i nieefekciarski sposób. Autorka podczas przyjmowania nagrody powiedziała: Przez lata rozglądałam się i czekałam na pojawienie się nowej technologii, która rzeczywiście ułatwiłaby życie kobietom, sprawiła, że poród byłby łatwiejszy, ale ta się nie pojawiała. Dlatego pisarka postanowiła opisać ją sama – i rozważyć, co przyniesie.

Zobacz również: Najlepsza polska fantastyka już znana! Przyznano Nagrodę im. Janusza A. Zajdla 2018

Źródło: Locus Online; ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?