The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki – recenzja książki

Serialu o tych dwóch jegomościach chyba nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. To już nie tylko jeden z najpopularniejszych obecnie seriali, ale i prawdziwy popkulturowy fenomen. Nie ma się co dziwić, że w związku z tym powstała książka będącą pewnym ogólnikowym ujęciem tego zjawiska.

Rick and Morty jest jednym z tych seriali, które łączą w sobie aspekt rozrywkowy z elementami typowymi już bardziej dla poważniejszych tematów związanych z chociażby fantastyką naukową. W trakcie oglądania wiele ciekawych spostrzeżeń może nam umknąć. Książka Matta Brady’ego ma na celu naświetlenie tychże (i jeszcze paru innych) kwestii, jednocześnie nie robiąc tego językiem, który byłby problematyczny dla osób niebędących za pan brat z tymi tematami. Czy misja się powiodła? Bez wątpienia w ogólnym rozrachunku autor książki wychodzi z tego z obronną ręką.

Bo żeby nie było – Brady ugryzł temat w sposób bardzo wyczerpujący, nie poprzestając zresztą na tematyce serialu. The Science of Rick and Morty otwiera nam drzwi do teorii multiwersów, czarnych dziur, wprowadza nas w tematykę ewolucji czy ekologii, czytamy też o różnych tropach związanych z życiem pozaziemskim. Ogólnie rzecz biorąc, napotykamy zagadnienia, które są podstawą dzisiejszych popkulturowych zagadnień, ale znajdą się również poważniejsze tematy, których rozszerzenia znaleźć możemy już w literaturze SF. Brady niejednokrotnie zanurza się w tematy kręcące się wokół filozofii czy psychologii.

Nie brakuje również tematów bardziej kontrowersyjnych. W Rozdziale II na przykład omawia się między innymi kwestię „ulepszania” sprawności ludzkiego mózgu – czyli oględnie mówiąc teorii, które możemy usłyszeć od Marka Zuckenberga, Elona Muska i innych mniej bądź bardziej wpływowych teoretyków. Bez obaw jednak, nikt nie powinien nadziać się na jakiś wielce problematyczny ustęp. Język książki jest wystarczająco przystępny, by nie odstraszyć laików, ale i z drugiej strony – osoby mocniej zainteresowane konkretnymi tematami powinny także znaleźć coś dla siebie. Tak naprawdę jedynym szkopułem może być fakt, że niektórzy – na fali zainteresowania serialem – mogą przynajmniej z początku poczuć się nieco przyszpileni o wiele bogatszym materiałem niż mogła to reklamować książka po okładce.

Ostatecznie jednak The Science of Rick and Morty okazuje się jedną z lepszych pozycji tego typu na rynku. To nie napisane na kolanie czytadełko usiłujące  doczepić się do popularnego tematu, by na jego fali zyskać wyższą sprzedaż. Matt Brady wyraźnie włożył wiele wysiłku, żeby stworzyć wiarygodną, interesującą, zabawną, a przy tym wszystkim dodającą wiele od siebie lekturę. Jeżeli jesteście fanami serialu, a przy tym interesują Was nowinki związane popkulturowymi, a nieraz wręcz popularnonaukowymi klimatami – śmiało możecie zainwestować nieco grosza.


Tytuł oryginalny: The Science of Rick and Morty. What Earth’s Stupidest Show Can Teach Us About
Autor: Matt Brady
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawca: Wydawnictwo Znak 2019
Stron : 384
Ocena: 75/100

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe – kolaż

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?