the old guard background Advertisement

Oto nowy prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Bane! Trump cytuje legendarnego złoczyńcę!

Batmanowa trylogia Christophera Nolana była wyjątkowa pod wieloma względami. Nie warto tracić czasu na wymienianie ich wszystkich, gdyż i tak pominęlibyśmy jakiś mały szczegół, ale z pewnością należy wyróżnić znakomite kreacje antagonistów tytułowego bohatera. Henri Ducard, dr Jonathan Crane, Joker, Harvey Dent oraz Bane – imponująco wygląda nie tylko skład komiksowych złoczyńców, lecz również aktorów, którzy nadali im filmowego bytu. To wszystko złożyło się na niesamowicie pozytywny odzew wśród widzów. A widz to nie tylko przeciętny zjadacz chleba, ale także miliarder oraz polityk. Taki na przykład Donald Trump – biznesmen w 2012 roku wychwalał ostatnią część trylogii (Mroczny Rycerz powstaje) i jawnie ustawiał się pośród fanów adaptacji Nolana. Od tamtego czasu zdążył już jednak zostać Prezydentem Stanów Zjednoczonych, w czym najwyraźniej duża zasługa filmu z Banem jako głównym antagonistą. Zapytacie jak to możliwe? Ano nowo wybrany Prezydent postanowił najwyraźniej złożyć tejże postaci najlepszy hołd z możliwych – użył jego słów podczas przemówienia inaugurującego prezydenturę. Nie powiecie mi, że nie zwróciliście na to uwagi?

https://www.youtube.com/watch?v=70hIxu4WCmM

Powyższy fragment ukazuje jedynie największą zbieżność, jaka wystąpiła podczas przemówień obu wspomnianych „bohaterów”. W szerszym kontekście prezentuje się to natomiast w następujący sposób:

[…] dziś, nie przenosimy jedynie źródła władzy z jednej administracji na drugą czy z jednej partii na kolejną. Zabieramy władzę z Waszyngtonu i oddajemy ją Wam … ludziom!

Oczyszczamy Gotham z korupcji. Oczyszczamy je z bogaczy, ciemiężców, którzy przez lata mydlili Wam oczy obietnicami i oddajemy je Wam … ludziom!”

Cokolwiek by nie mówić o podobieństwach obu przemówień, to należy zaznaczyć, że spin doktorzy Donalda Trumpa wiedzą gdzie szukać odpowiednich i wartościowych inspiracji. Bo któż mógłby być lepszym źródłem od idealistycznego oraz rozmarzonego entuzjasty, jakim bez wątpienia był Bane?

decom TrumpBane 56ea0da7ad4a2

Źródło: independent.co.uk / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?