J.K. Rowling w opałach? Czytelnicy chcą… palić jej książki!

J.K. Rowling, autorka Harry’ego Pottera, znana jest ze swojego zaangażowania w akcje humanitarne, obronę praw człowieka, a także w politykę – krytykowała z jednej strony kampanię za Brexitem a z drugiej obecnego przywódcę Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna. Niedawno zabrała głos w sprawie polityki Donalda Trumpa, przez co ściągnęła na siebie gniew czytelników, zapowiadających palenie jej książek.

29 stycznia Rowling opublikowała na Twitterze wpis, cytując Biblię (Mat. 16:26) i dodając tweet wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a z 2015 roku (wtedy jeszcze był gubernatorem). Krytykowała w ten sposób politykę antyimigrancką nowego rządu USA oraz punktowała zmienność poglądów nowych władz.

Pence napisał w grudniu 2015: Zakazywanie muzułmanowm wjazdu do USA jest obraźliwe i niekonstytucyjne.

Autorka Harry’ego Pottera skomentowała to cytatem: Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da czlowiek w zamian za swą duszę?

 Informacja wraz ze wcześniejszymi wypowiedziami Rowling na temat nowej polityki szybko ukazała się w amerykańskich mediach internetowych, wywołując duży odzew wśród zwolenników nowego prezydenta. Zapowiedzieli akcję palenia jej książek oraz DVD z filmami na ich podstawie. Piasarka jednak zachowała zimną krew i odpisała swoim przeciwnikom ironicznie: No cóż, opary z DVD mogą być toksyczne, a ja nadal mam waszą kasę, więc proszę, pożyczcie moją zapalniczkę.

 


Tweet został w ciągu doby udostępniony ponad 100 tys. razy, swoją aprobatę w postaci „serduszka” wyraziło ponad 350 tys. użytkowników. Kolejne wpisy pisarki zyskały także duży odzew.

Zobacz również: Oto nowy prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Bane! Trump cytuje legendarnego złoczyńcę!

Rowling to nie jedyna pisarka, która zabiera głos w sprawie decyzji rządu Trumpa o trzymiesięcznym zakazie wjazdu obywatelom części krajów muzułmańskich. Swoje oburzenie i sprzeciw wyrazili m.in. Philip Pullman (Mroczne materie), popularna w krajach anglojęzycznych Malorie Blackman, dziennikarz i pisarz Matt Haig, John Green czy pisarka i laureatka pokojowego Nobla Malala Yousafzai.

Z kolei nowa administracja Białego Domu argumentuje, że zakaz nie dotyczy muzułmanów jako grupy religijnej, gdyż kraje o największej populacji wyznawców islamu, takie jak Indonezja, Indie czy Pakistan, nie są nim objęte. Powodem decyzji nowego prezydenta mają być powiązania krajów znajdujących się na liście z państwowo wspieranym terroryzmem oraz ich niestabilność, która może ułatwić terrorystom docieranie do USA, na przykład poprzez udawanie uchodźców.

Źródło: Daily Telegaph, ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe/Mary McCartney

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?