Rasistowskie koszulki z The Walking Dead? Wielka marka wycofała t-shirty

Wielka sieć odzieżowa Primark poinformowała, że wycofuje ze sprzedaży męską koszulkę nawiązującą do ostatniego odcinka szóstego sezonu serialu The Walking Dead. Powodem jest oskarżenie o szerzenie treści rasistowskich.

Do siedziby głównej odzieżowego giganta trafił list jednego z klientów sieci, Iana Lucrafta (podał nazwisko do publicznej wiadomości). W piśmie zwracał uwagę na wymowę jednego z t-shirtów z nowej kolekcji, w jego odczuciu obraźliwego i nawołującego do przemocy.

Chodzi o biały t-shirt z czarnym tekstem nawiązującym do finału sezonu szóstego: eeny meeny miny moe (to także tekst dziecięcej, tradycyjnej wyliczanki). Napis jest tłem dla zakrwawionego kija bejsbolowego. We wspomnianym finale jeden z bohaterów używał kija i wyliczanki do wyboru swojej ofiary.

Primark - Walking Dead

Zdjęcie udostępnione przez jednego z klientów sklepów Primark.

Uwaga, wideo zawiera spoilery.

https://www.youtube.com/watch?v=nTlQBCpnI0Y&ab_channel=RinAsogi

Klient zwrócił w swoim liście uwagę, że w wersji oryginalnej wyliczanka, o czym wszyscy mają wiedzieć, dotyczy czarnuchów (ang. nigger) – co jest prawdą tylko po części. Wyliczanka ma wiele różnych wariantów, z których jeden, zanotowany na przełomie XIX i XX wieku, rzeczywiście brzmi:

Eeny, meena, mina, mo,
Catch a nigger by the toe;
If he hollers let him go,
Eena, meena, mina, mo

W wypowiedzi dla lokalnego magazynu Sheffield Star Lucraft powiedział także, że agresywna grafika na tle tej konkretnej wyliczanki ma być bezpośrednio związana z procederem napaści i stosowania przemocy wobec czarnoskórych w USA oraz ma namawiać do podobnych zachowań.

Zobacz również: Tom Hanks napisał swoją pierwszą książkę

Mimo tylko jednej skargi, sieć zdecydowała się na przeprosiny i usunięcie t-shirtu ze swojej kolekcji. Zniknął już ze strony internetowej, jest też wycofywany ze sklepów.

Sprawa wywołała spory odzew w internecie. Wielu użytkowników mediów społecznościowych, nie tylko fanów serialu, wyrażało swoje niezadowolenie i rozbawienie sytuacją, wskazując na przesadną reakcję tak klienta, jak Primarka.

Primark - The Walking Dead

 

Primark - The Walking Dead

 

Wielu wyraża niezadowolenie na ich stronie, udając bojkot innych produktów, np. szminek czy odzieży sportowej.

Primark - The Walking Dead

Primark ma w swojej ofercie wiele t-shirtów nawiązujących do znanych seriali, filmów i zespołów muzycznych. Współpracuje m.in. z twórcami Gry o Tron czy z Iron Maiden. The Walking Dead to tylko jedna z ich marek. Dotąd nie było podobnych problemów ze wzorami koszulek.

Źródło: BBC, The Sun; ilustracja wprowadzenia: kadr z serialu

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?