Stworzono pierwszy… czytnik książek dla niewidomych!

Stowarzyszenie Bristol Braille Technology stworzyło pierwszy na świecie komercyjny czytnik książek dla osób niewidomych – Canute.

BBT to stowarzyszenie działające dla dobra niewidomych i jednocześnie firma technologiczna. Kierując się swoim hasłem – Braille to umiejętność czytania, zatrudnienie i niezależność – opracowali specjalny, 360-komórkowy czytnik ebooków „wyświetlający” tekst w alfabecie Braille’a. Co ważne – urządzenie ostatecznie ma kosztować tyle, co popularny iPad.

Dostępność do literatury drukowanej w Braille’u jest kluczowa dla edukacji osób niewidomych, co z kolei jest dla nich jedyną ścieżką do zatrudnienia. Jednak dostępność materiałów jest słaba, a znajomość alfabetu i czytelnictwo niewidzących ciągle spadają. Książki nie tylko są słabo dostępne – są też bardzo drogie, do tego nieporęczne i niewygodne. Brak było dotąd technologii, która mogłaby być chociaż porównywalna z dostępem do literatuy dla osób widzących.

Czytnik dla niewidomych

BBT postanowiło to zmienić. W ciągu kilku lat opracowali czytnik książek przekładający je na Braille’a za pomocą specjalnych komórek na powierzchni urządzenia. Przez cały 2016 rok trwały testy urządzenia w szkołach, wśród niewidomych pracowników, pedagogów i uczniów. Dzięki temu, jak podkreśla Ed Rogers, główny inwestor i prezes firmy, mogli dopracować Canute, by był jak najwygodniejszy. W testach uczestniczyła także grupa 270 niewidomych zajmujących się popularyzacją Braille’a, funkcjonująca pod nazwą The Braillists

Czytnik dla niewidomych

Zobacz również: Świetna sprzedaż Nintendo Switch!

Nad czytnikiem dla niewidomych pracowali inżynierowie, designerzy i specjaliści zajmujący się projektowaniem dla niepełnosprawnych. Spotkali się po raz pierwszy w tzw. Hackerspace, jednym z cyklicznych wydarzeń udostępniających wiedzę i przestrzeń osobom pracującym w szeroko pojętym IT. 

Czytnik ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie Bristol Braille Technology.

Źródło: Bristol Braille Technology; ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe BBT

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?