the old guard background Advertisement

Robert Rodriguez ufunduje twój pełnometrażowy debiut

W tym roku mija dokładnie ćwierć wieku, odkąd reżyser Robert Rodriguez zadebiutował filmem sensacyjnym El Mariachi. Obraz nakręcono za śmiesznie niskie pieniądze i w rekordowo krótkim czasie. Teraz, żeby uczcić to wydarzenie, reżyser ogłosił konkurs, w którym 5 szczęśliwców otrzyma 7 tysięcy dolarów i 14 dni na stworzenie swojego filmu pełnometrażowego. Oferta ta skierowana jest do amatorów i debiutantów, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie żadnej pełnometrażowej produkcji. Niestety, w zawodach mogą brać udział jedynie pełnoletnie osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych. Żeby podnieść atrakcyjność rywalizacji, Robert Rodriguez stanie w szranki z amatorami i na tych samych warunkach, co oni, nakręci zupełnie nowy film, powracając tym samym do swoich artystycznych korzeni. W razie gdybyście spełniali wszystkie warunki regulaminu, formularz aplikacyjny znajduje się pod tym adresem.

https://www.youtube.com/watch?v=VQE9eEmu1b4

Zobacz również: Desperado – ciekawostki

Można się kłócić, że przecież 25 lat temu 7 tysięcy dolarów miało zupełnie inną wartość (inflacja), ale z drugiej strony obecnie kręci się w stu procentach cyfrowo, nie potrzeba taśmy, a i cały materiał zmontować można na domowym sprzęcie, co na początku lat 90. było nie do pomyślenia. Niewątpliwie zwiększyła się dostępność wysokiej klasy sprzętu filmowego, dlatego pozostaje tylko zacierać ręce i liczyć na wyobraźnię uczestników. Sam konkurs odbędzie się na przełomie października i listopada, więc zapewne już w grudniu widzowie będą mogli zobaczyć efekty inicjatywy Rodrigueza na platformie internetowej Go90 oraz w stacji El Rey Network.

Nie ma jednak co przesadnie gloryfikować „kręcenia za grosze”. Jako suplement warto napomknąć, iż mimo że El Mariachi przy budżecie 7 tysięcy zarobił 2 miliony dolarów, to o wiele lepiej pod względem artystycznym jak i komercyjnym wypadł jego wysokobudżetowy remake – Desperado. Pierwszy nakręcony dla dużego studia film Rodrigueza zarobił ponad 50 milionów dolarów przy budżecie 7 milionów, a przede wszystkim zyskał o wiele większe uznanie wśród fanów, którzy docenili efektowniejsze sceny akcji oraz ciekawsze występy aktorskie. Warto też napomknąć, że mimo dwóch i pół dekady w biznesie filmowym, twórca El Mariachi tak naprawdę nigdy nie nakręcił prawdziwie wysokobudżetowego widowiska. Większość budżetów jego filmów oscylowała w kwotach do 20 milionów dolarów. Najwięcej Rodrigueza kosztowało Sin City 2: Damulka warta grzechu, na którą przeznaczono 65 milionów dolarów. Niestety, obraz odniósł kasową porażkę, zarabiając w kinach niecałe 40 milionów dolarów. 

źródło: nofilmschool.com / ilustracja wprowadzenia: robert-rodriguez.info

Dziennikarz

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur.
Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - k.warzala@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?