Papcio Chmiel kończy 95 lat!

Dzisiaj szczęśliwa rocznica dla wszystkich fanów polskiego komiksu – Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A’Tomka, kończy 95 lat!

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, komiksy rysuje od 1947 roku – rozpoczął wtedy współpracę z magazynem Świat Przygód jako rysownik, potem przeszedł do Świata Młodych. Rysował wtedy kontynuację komiksu Sierżant King z królewskiej konnicy, od 1951 roku zajął się komiksami autorskimi: Półrocze bumelanta oraz Witek sprytek.

Papcio Chmiel - pierwszy komiks

Fot. Tytusdezoo.pl/Świat Przygód

Jednak dopiero w 1957 roku trafił w dziesiątkę: powstał wtedy pierwszy odcinek z serii Tytus, Romek i A’Tomek, opublikowany w Świecie MłodychW kosmosie. Spotkanie z Tytusem. Komiks zyskał ogromną popularność: w 1966 roku po raz pierwszy wydano odcinki zbiorczo jako książeczkę (Księga I – Tytus zostaje harcerzem), w 1989 został zekranizowany po raz pierwszy. Dotąd powstało 31 komiksów w formie książeczkowej, trzy książki Papcia i wiele innych publikacji towarzyszących. Poczta Polska wydała nawet serię znaczków upamiętniających postaci stworzonych przez rysownika.

Znalezione obrazy dla zapytania tytus romek i atomek

Papcio Chmiel otrzymał liczne odznaczenia tak za działalność dla kultury, jak za zasługi w wojsku, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Order Uśmiechu. Ukończył wczesną edukację w okresie okupacji i zdał tzw. „małą maturę”. W 1944 roku ukończył Państwową Szkołę Budownictwa II st. Jest też absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W roku 1943 wstąpił do Armii Krajowej (starszy strzelec podchorąży, pseudonim „Jupiter”, 7 pułku piechoty AK „Garłuch), walczył w czasie Powstania Warszawskiego. W 1947 roku przeszedł do cywila. Ma dwoje dzieci: syna Artura, byłego managera projektu Rosetta z ramienia NASA, oraz córkę Monique, która podobnie jak ojciec jest artystką – tworzy… gobeliny.

Życzymy Papciowi 110 lat!

Papcio Chmiel - targi książki

Warszawskie Targi Książki 19 maja 2013. Fot. www.tytusromekiatomek.p

Źródło: Wikipedia.pl, Culture.pl, TytusRomekiAtomek.pl; ilustracja wprowadzenia: Muzeum Powstania Warszawskiego

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?