the old guard background Advertisement

W Dolinie Krzemowej biblioteka używa… Book Bota Google

Zalegasz z wypożyczonymi książkami albo nie masz ich kiedy oddać? Oto Book Bot – rozwiąże twój problem!

Biblioteka mieszcząca się w Mountain View w Dolinie Krzemowej – centrum amerykańskiego przemysłu komputerowego – zaopatrzyła się w Book Bota, robota, który odbiera książki od zapracowanych czytelników. I robi to za darmo.

Bot wyjeżdża na ulice miasteczka Mountain View w każdy czwartek między 11 a 20. Projektanci  zadbali o to, żeby na raz mógł zabrać do 23 kg książek. Odbiór musi zostać zamówiony przez czytelnika wcześniej. Niestety, Book Bot nie zawsze może wykonywać swoje obowiązki – przy złej pogodzie musi zostać w garażu. Mimo to nowy „pracownik” biblioteki jest tak popularny, że jego usługi trzeba bookować tydzień wcześniej – inaczej nie ma szans, żeby podjechał.

Book Bot to dzieło grupy Area 120 – inicjatywy Google, powołującej do życia liczne wynalazki i pomysły inżynierów. Sam robot biblioteczny to też ich pomysł, na razie w fazie testów – Christian Bersh, lider zespołu, tłumacyzł dziennikarzom, że chcą sprawdzić, jak będzie pracował i na jakie problemy napotka. Okres testowy potrwa przez pół roku – Book Bot będzie wtedy pod opieką ludzkiego „przewodnika”, który będzie kontrolował jego działanie i sprawdzał reakcje mieszkańców miasta. Po tym okresie przez kolejne trzy miesiące będzie tylko obserwowany zdalnie. Co potem? Jeszcze nie wiemy.

Fot. City of Mountain View

Ostatecznie, jeśli wszystkie testy pójdąp omyślnie, takie roboty mogą trafić na ulice miast i miasteczek, wspomagając czytelników, którzy nie mogą sami chodzić do biblioteki – niepełnosprawnych, starszych lub z małymi dziećmi.

Zobacz również: MAG-owe zapowiedzi marzec-lipiec 2019

Źródło: Ebook Friendly, Mercury News; ilustracja wprowadzenia: City of Mountain View

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?