Kim jest Kapitan Ameryka? Historia superbohatera #6

Witam Was w najnowszej odsłonie Historii superbohatera! Ostatnio zajmowaliśmy się komiksową historią Iron mana, a dziś – w dniu premiery nowej superprodukcji od Marvel Studios – Kapitanem Ameryką! 

https://www.youtube.com/watch?v=6LIoUYod4Y4

Kapitan Ameryka został stworzony przez Joe’go Simona i Jacka Kirby’ego. Zadebiutował w pierwszym numerze komiksu Captain America w marcu 1941 roku. Pierwotnie Kapitan Ameryka miał nosić przydomek Super-American, ale zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ postaci, które w swych pseudonimach miały słowo „super”, było już wszędzie na pęczki. Pierwotnie postać miała ucieleśniać potęgę militarną Stanów Zjednoczonych i być używana w celach propagandowych, co można wywnioskować już po samej okładce pierwszego zeszytu, na którym uderza on w szczękę samego Adolfa Hitlera.

Zobacz również: Kim jest Iron Man? Geneza superbohatera #5

Podczas swoich wczesnych przygód, Steve Rogers, z pomocą wiernego sidekicka Bucky’ego Barnesa, mierzył się z siłami państw osi i wieloma innymi zagrożeniami, które niosła ze sobą wojna. Postać Kapitana bardzo szybko zyskiwała na popularności. Doszło do tego, że Rogers dorobił się nawet własnego fanklubu, noszącego nazwę Sentinels of Liberty. Niestety, nic nie trwa wiecznie, więc po wojnie popularność superbohaterów zaczęła drastycznie maleć, co doprowadziło do anulowania serii o jego przygodach.

W pewnym momencie próbowano przywrócić Kapitana do łask czytelników, ale skończyło jedynie się na małym wyskoku, który objął raptem zeszyty od #76 do #78. Steve Rogers powrócił do życia dopiero przy okazji #4 numeru Avengers, w marcu 1964 roku. Został przedstawiony jako żołnierz z innej epoki, próbujący odnaleźć się w społeczeństwie lat 60-tych, po tym jak drużyna Avengers odmroziła go z bloku lodu. Ale zacznijmy od początku.

Zobacz Również: Kim jest Black Panther? Geneza Superbohatera #4

Geneza Kapitana Ameryki wyglądała następująco: po tym, jak wybuchła II wojna światowa, młody mężczyzna Steve Rogers bardzo chciał przysłużyć się swojemu krajowi, dołączając do wojska, ale przez swoją niepozorną i delikatną budowę ciała nie został do armii przyjęty. Mimo wszystko zdołał zwrócić uwagę kilku wpływowych osób, w tym doktora Abrahama Erskine’a, który poszukiwał ochotników lub – jak kto woli – królików doświadczalnych do przeprowadzenia pewnego tajnego eksperymentu w ramach projektu Odrodzenie, mającego na celu stworzenie super żołnierza. Po zażyciu tajemniczej substancji Steve stał się nadludzko silny, szybki i wytrzymały.

Steve Rogers podczas swojej kariery w roli Kapitana Ameryki przeżył całą masę przygód i należał do bardzo wielu drużyn superherosów. W trakcie wojny był członkiem drużyny Invaders, walczącej z siłami nazistów, w której skład poza nim wchodzili Bucky (James Barnes),  pierwszy Human Torch i jego sidekick Toro oraz Namor the Sub-Mariner. Czasem też u jego boku walczył np. Nick Fury, ze swoją ekipą the Howling Commandos oraz kanadyjski spadochroniarz Jim Howlett, lepiej znany pod pseudonimem Wolverine. Wśród jego sojuszników znalazła się również Margaret Peggy Carter, która była pierwszą miłością Steve’a. Gdy został odmrożony i musiał się odnaleźć w nowej rzeczywistości, walczył u boku takich drużyn jak Defenders, Secret Defenders, Illuminati, no i oczywiście Avengers.

Zobacz również: Kim jest Spider-man? Geneza Superbohatera #3

Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak Kapitan wylądował w bloku lodu, także już spieszę z wyjaśnieniem. Gdy niesławny Baron Zemo – jeden z przeciwników Kapitana – pod koniec II wojny światowej wystrzelił drona naszpikowanego materiałami wybuchowymi, Kapitan wraz z Buckym bez wahania postanowił go przechwycić. Niestety, dron eksplodował, a Kapitan wylądował w zimnych odmętach kanału La Manche, gdzie jego ciało przeszło w stan hibernacji.

Skoro już przywołałem temat Barona Zemo, to wypadałoby również wymienić, z jakimi przeciwnikami Kapitan Ameryka walczył na kartach komiksu. Wśród jego najzagorzalszych wrogów znalazł się syn Zemo – Helmut, a także Red Skull (Johann Schmidt), Sin (Synthia Schmidt), Baron Wolfgang von Strucker, Arnim Zola, organizacja Hydra, Crossbones (Brock Rumlow), Taskmaster, Batroc the Leaper, Madame Hydra i Nuke.

Zobacz również: Bohaterowie Marvela pojawią się w nowym „Spider-Manie”?

Kapitan Ameryka, tak samo jak wielu innych bohaterów, w końcu w komiksach zginął, by się następnie odrodzić. Za jego śmierć odpowiedzialny był Crossbones i Agentka „13”, znajdująca się pod mentalną kontrolą doktora Faustusa. Do jego śmierci doszło po zakończeniu komiksowego eventu Civil War. O tej sytuacji dokładnie przeczytać można w komiksie Captain America: Fallen Son. Tytuł Kapitana po śmierci Rogersa przejął James Bucanan Barnes, czyli Bucky, znany również pod pseudonimem Winter Soldier. Bucky nosił tytuł Kapitana aż do swojej pozornej śmierci podczas eventu Fear Itself, kiedy to został niemalże zamordowany przez Sin. Wtedy do gry wkroczył Steve Rogers i ponownie przyjął tytuł. 

Poza Buckym tytuł nosił, a w zasadzie nosi inny przyjaciel Rogersa – Sam Wilson a.k.a. Falcon, który przejął schedę po Kapitanie, gdy ten utracił swoje moce. Swoje nadprzyrodzone umiejętności Rogers odzyskał dopiero przy okazji Marvelowskiego rebootu – All-New, All-Different Marvel.

All-New, All Different Marvel to temat na inny tekst, więc teraz przejdę może do komiksowego eventu, który miał miejsce na krótko przed śmiercią Kapitana – wspomnianego już Civil War. W komiksowej wersji Kapitan był pierwszym superherosem, który otwarcie potępił pomysł rejestracji super-ludzi. Swój sprzeciw zademonstrował dobitnie, kiedy na jednym z Hellicarrierów S.H.I.E.L.D. agentka Maria Hill, po tym, jak wcześniej zaproponowała mu poparcie ustawy (na co oczywiście się nie zgodził), rozkazała swoim ludziom go pojmać. W wyniku tego starcia Kapitanowi udało się uciec, by następnie uformować ruch oporu, nazwany potem Secret Avengers. Na samym początku wojny dołączyli do niego bohaterowie tacy jak Cloak, Dagger, Luke Cage, Falcon, Daredevil, Goliath i Herkules. W trakcie wojny domowej doszło do dwóch istotniejszych bitew, o których można przeczytać w głównym wątku Civil War. Siły Rogersa w dużej mierze działały jak partyzantka – nieregularnie – próbując na różne sposoby osłabić siły prorejestracyjne. Ostateczna batalia rozegrała się najpierw w Negative Zone, ale Cloak przeniósł ją w sam środek Nowego Yorku. Tam Rogersowi udało się pokonać Starka przy pomocy Visiona, ale gdy zorientował się, jak daleko obie strony się posunęły, pociągając za sobą tak wiele ofiar, zdecydował się oddać w ręce rządu. W ten sposób Kapitan Ameryka zakończył Civil War.

Na tym może poprzestanę i przejdę do listy komiksowych propozycji, od których (jeśli jesteście na tyle ciekawi tej postaci) możecie zacząć czytać komiksy z Kapitanem Ameryką. Są to: Civil War, Death of Captain America, Fear Itself, Captain America: Man out of Time, Captain America Winter Soldier, Captain America/Black Panther, Flags of Our fathers i Captain America Reborn. Jeśli to Wam nie wystarczy, serdecznie zapraszam do obejrzenia mojego materiału na kanale (Radioactive TV), traktującego o komiksowej historii Kapitana Ameryki – link do niego standardowo znajdziecie na początku tekstu!

ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Możecie mnie kojarzyć z Youtube'a - prowadzę tam kanał Radioactive TV, na którym znajdziecie moją autorską serię "Ogarniając Universum". W filmach wchodzących w skład tej serii opowiadam o najróżniejszych zagadnieniach (od postaci po wydarzenia) z Waszych ulubionych fantastycznych uniwersów takich jak "Star Wars", "Marvel", czy "DC Comics". Poza tym studiuję anglistykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?